"Земята отвисоко" може да се види от 17 септември до 18 ноември на "Моста на влюбените" до НДК.
Експозицията, представена у нас е от 117 уникални снимки, заснети във въздуха от френския фотограф Ян Артюс-Бертран, е обиколила 100 държави и е разгледана от над 1 ОО милиона души в цял свят. Организатор е списание "Едно".
Големият Призмичен извор в националния парк Йелоустоун (САЩ), ято червени ибиси от дешата на Амакуро (Венецуела), памучни тъкани, които съхнат на слънце в Индия, сушене на фурми от птичи поглед в Египет, кристални водни образувания в Кения - това са само част от множеството зрелищни портрети на планетата Земя, уловени от небето.
"Нямам никакви претенции фотографиите ми да са изкуство. Единствената ми грижа е да бъда съвестен очевидец за бъдещите поколения, казва авторът, и макар моето свидетелство да ни кара да се замислим върху собствените си отговорности, то определено остава оптимистично. Всеки един портрет, било на Земята или нейните обитатели, се стреми да покаже най-доброто, за да докосне най-доброто в самите нас".
Неговото "свидетелство чрез образи", намерило израз в изложбата "Земята отвисоко", е посветено на устойчивото развитие - единственият процес, който позволява на човечеството да консумира не по-малко, а по-добре, да подобри условията на живот на сегашните жители на планетата и едновременно с това да подсигури нуждите на бъдещето.
10 стъпки да помогнеш на Планетата според Ян Артюс-Бертран:
1. Ходи пеша, върти педалите, ползвай градския транспорт или споделяй колата си.
2. Гаси лампите и други електрически апарати, когато не ги ползваш (като гасиш електричеството, можеш да спестиш 200 евро годишно).
3. Посади дърво. Всяко засадено дърво набавя кислород за двама души до края на живота им.
4. Затваряй чешмата, когато си миеш зъбите (като оставяш водата да тече изразходваш 9 литра на минута или 26 ООО литра вода на семейство годишно).
5. Къпи се по-експедитивно.
6. Купувай най-икономичните електроуреди.
7. Ползвай енергоспестяващи крушки.
8. Рециклирай хартия, алуминий, стъкло в къщи и на работа.
9. Не ползвай само по веднъж пластмасовите и стъклените опаковки.
1О. Замени токстичните препарати с екологично чисти.
Статистиката:
От 1950 насам икономическото развитие е повече от осезаемо, а световното производство на стоки и услуги се е умножило по 8.
За същия този период населението на Земята едва се е удвоило, количеството на уловената риба е нараснало 5 пъти, това на произведеното месо 6 пъти.
Потреблението на енергия се е умножило по 5, а на петрол по 7. Въглеродните емисии, главната причина за парниковия ефект и глобалното затопляне, са скочили 5 пъти.
От 1900 насам консумацията на прясна вода се е увеличила 6 пъти главно за земеделски цели. Въпреки това 20% от световното население няма достъп до питиейна вода, 25% е без електричество, 40% без санитарни възли, 820 милиона страдат от хронично недохранване и половината човечество живее с по-малко от 2 долара на ден.
С други думи, 1/5 от населението на Земята живее в индустриалните страни, консумира и произвежда в излишък, като едновременно с това генерира колосално замърсяване.
Останалите 4/5 живеят в развиващите се страни и като цяло в бедност. Прекомерната експлоатация на ресурсите води до постоянно влошаване на екосистемата на нашата планета и до ограничени запаси от прясна и морска вода, гори, въздух, обработваема земя...
Това не е всичко. До 2050 Земята ще има близо 3 милиарда повече обитатели. По-голямата част от тях ще живее в развиващите се страни. Икономиките на тези страни ще се развиват и състезават постоянно за позиции сред тези на индустриалните държави в границите на екосистемата Земя.
Ако всеки консумира толкова, колкото жител на западния свят, на нас ще ни трябват три планети, които да задоволяват нуждите на всички хора.
Има обаче начин, който едновременно да отговаря на потребностите на всеки и да запазва естествените ресурси за бъдещите поколения. Този начин се нарича устойчиво развитие и ние трябва да го насърчаваме чрез технологии, които не замърсяват и които консумират по-малко вода и енергия.
За автора
Ян Артюс-Бертран е роден през 1946 r. На 30-годишна възраст, заедно със своята съпруга Ан, отива да живее в Кения, където в продължение на три години изучава поведението на семейство лъвове.
Там започва да ползва фотоапарата като начин да регистрира наблюденията си и така открива своето призвание.
Когато се връща във Франция през 1981 г., публикува книгата "Лъвове" и става част от професионалната общност на фоторепортерите.
През 1991 r. създава Altitude, първата въздушна фотографска агенция, и започва няколко дългосрочни проекта, посветени на връзката между човека и природата, девствена или населена - "Земята отгоре", "Зверове", "Коне", "365 дена за Земята"...
На 1 юли 2005 r. създава асоциацията GoodPlanet.org, която има за цел
да ограничи влиянието от собствените му дейности върху климата.
Той изгражда Action Carbon чрез финансирането на няколко проекта за възобновяеми енергийни източници, енергийно изобилие и залесяване.
По този начин Ян Артюс-Бертран се опитва да компенсира въглеродните емисии, причинени от неговата дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!