Сто и десетгодишнината от основаването на Националната художествена академия, която се отбелязва през цялата година, ще има връх днес, когато в двора на висшето училище ще бъде открит паметник на покровителя на художниците Св. Пимен Зографски.
Това е възстановена скулптура по случайно запазена бронзова отливка на главата на светеца. Оригиналната скулптура на проф. Иван Лазаров е била унищожена през 1944 г. при бомбардировките в София.
Днес в галерия "Академия" ще бъде открита изложбата "110 години НХА", която съдържа документи, автентични материали, художествени произведения и мултимедия.
Изложбата се стреми да представи историята на Академията като огледало на духовния живот в България. Изложени са златните медали от Световните изложения в Париж (1900) и Сен Луи (1904) за неоспорими постижения, указът на княз Фердинанд от 16 януари 1896 г., с който утвърждава закона за откриване на Рисувалното училище, снимки на първия директор (1896-1909) проф. Иван Мърквичка, на директора Антон Митов, на Борис Шатц, първия преподавател по моделиране.
В изложбата е проследено проектирането и строителството на централната сграда на ул. "Шипка", която Академията използва и днес и са показани произведения на знаменити преподаватели и възпитаници - Иван Ненов, Илия Бешков, Кирил Петров, Дечко Узунов, Иван Милев и др.
През декември и януари ще бъде представена изложба на преподавателите в академията. Част от тази изложба вече беше показана през септември в Созопол на Празниците на изкуствата "Аполония".
На годишнината бяха посветени също изложбата "Рисунката" през октомври и студентският конкурс за малки графични форми.
Във връзка с годишнината БТА направи специално издание, което беше разпространено с ноемврийския брой на списание ЛИК.
Академията е основана като Държавно рисувално училище от Иван Мърквичка, Антон Митов и д-р Иван Шишманов. Днес се обучават около 1000 студенти за различни специалности в сферата на визуалните изкуства, изкуствознанието и дизайна, както и чуждестранни студенти и български и чуждестранни докторанти.
Във факултетите за изящни и за приложни изкуства се обучават студенти по специалностите живопис, стенопис, скулптура, графика, книга и печатна графика, плакат и визуална комуникация, изкуствознание, резба, керамика, сценография, текстил, метал, индустриален и пространствен дизайн, порцелан и стъкло, мода и реставрация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!