Р еакцията на страните от Тихоокеанския регион в дните след атентатите в САЩ на 11 септември, обобщена от "Асошиейтед прес":
В ТИХООКЕАНСКИЯ РЕГИОН
Австралия: Съгласи се с молбата на Съединените щати да задържи осем дни повече от планираното фрегатата си HMAS Anzac на позицията й в Персийския залив. (В неделята след атентатите корабът трябваше да напусне района, където следеше за прилагането на санкциите срещу Ирак.) Австралия поиска да продължи отбранителната си спогодба със САЩ, като по този начин отвори пътя си за военно участие във всякакви ответни удари. Някои мюсюлмански групи в страната се оплакаха, че са "под обсада", след нарасналия брой атаки срещу членове на общността.
Бруней: Султан Хасанал Болкиа (който е абсолютен суверен в тази богата на петрол, но малка страна на о-в Борнео в Югоизточна Азия) заяви, че е шокиран, и изпрати съболезнователно писмо до президента Буш.
Виетнам: Президентът Тран Дук Луонг изпрати послание до Джордж Буш, в което изразява шок от трагедията. "Виетнам, верен на принципите си, отхвърля терористичните действия, които причиняват човешки загуби и страдания на гражданското население", заявява той.
Индонезия: Президентката на страната Мегавати Сукарнопутри заклейми атаките и в самото начало на седмицата след трагедията замина за Съединените щати, за да се срещне с президента Буш и да произнесе слово пред Общото събрание на ООН. Индонезия има най-многобройно мюзюлманско население в света, а някои твърдолинейни ислямски групировки предизвикват сепаратистки конфликти, които заплашват стабилността на законната власт.
Китай: Държавният глава Цзян Цзъмин телефонира на президента Буш още на другия ден след нападенията, за да изкаже съболезнования и да заяви желанието на страната си да си сътрудничи със САЩ в антитерористичните действия, а впоследствие се чу с него още веднъж. Заместник на външния министър по-късно обяви, че страната би желала Съединените щати или НАТО да се консултират с нея, преди да предприемат някакви военни действия извън своите територии. Обеща да се присъедини към САЩ и световната общност в борбата за премахване на тероризма, но акцентира и на това, че всеки ответен удар трябва да бъде внимателно претеглен и да се съобрази с международното законодателство - за предпочитане чрез Съвета за сигурност на ООН, където Китай има право на вето. Началникът на националната полиция предложи по-тясно съдействие с институциите, които прилагат международното право, за да бъде изтрит тероризмът от лицето на земята.
Малайзия: След бомбена заплаха беше усилена охраната около най-високите сгради в света, двете кули близнаци Petronas . Властите обещаха да разследват сведенията, че един от похитителите на самолета, който се разби в Пентагона, се е срещнал миналия октомври на летището в Куала Лумпур със заподозрян в атентата срещу миноносеца "Коул". Премиерът Махатхир мохамед предупреди обаче да не се стига до насилие в отговор на нападенията, тъй като в този случай резултатът ще бъде още повече терор.
Нова Зеландия: Предложи военна помощ, по-конкретно - да изпрати командоси, които да помогнат в атаките срещу терористичните "клетки" в Тихоокеанския регион и В Азия. Може да се присъедини и с по-мащабно участие към военните удари в региона на Афганистан или да предложи военновъздушен и военноморски транспорт, медицинска помощ и друга подкрепа, както по време на войната в Персийския залив.
Тайван: Президентът Чен Шуй-Биан предложи на Съединените щати "всякакво съдействие, каквото е необходимо" против тероризма. Чен разпореди да се усили охраната по аерогарите, пристанищата и атомните централи и поръча изследване за ефекта, който атаките ще имат върху световната икономика.
Тайланд: Обеща да помогне на Съединените щати "точно както сме правили и в миналото". По време на войната в Персийския зали срещу Ирак страната бе използвана от военните самолети на САЩ като междинна спирка за презареждане с гориво. Правителството обеща и обмен на разузнавателни сведения за терористите и заями готовност да подкрепи всяка резолюцшяа на ООН против тероризма.
Южна Корея: Обяви петъка след атаките за ден на национален траур; президентът Ким Те Чжун заяви, че в рамките на провежданите в Сеул преговори за обединение двете корейски държави трябва да излязат със съвместна декларация срещу тероризма. Северна Корея (КНДР) обаче не коментира това предложение. Междувременно южнокорейските авиолинии се канят да поискат субсидии от държавата.
Япония: Японското правителство обеща помощ на Съединените щати ввъв войната против тероризма "във всяко една област, където можем да сме полезни". Пацифистката конституция на страната забранява ангажирането й в нападателни военни действия, но Токио обеща подкрепа за транспортните и медицински дейности. Страната последва примера на САЩ и се постара да ограничи финансовите операции на Осама бин Ладен и последователите му и паричните трансфери към Афганистан в опит да замрази техните сметки и авоарите на талибанския режим.
11 септември в реакциите на страните от Тихоокеанския регион
Реакцията на страните от Тихоокеанския регион в дните след атентатите в САЩ на 11 септември, обобщена от "Асошиейтед прес": В ТИХООКЕАНСКИЯ РЕГИОН
25 септември 2001, 19:46
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!