Да а, Манила и Джакарта са сред 11-те мегаполиса в Азия, които са изложени на риск от екстремни природни феномени, причинени от глобалното затопляне и промените в климата.
Това се посочва в доклад на Световния фонд за дивата природа (WorldWildlife.org), озаглавен "Мега напрежение за мегаполисите".
Многомилионните градове, изброени в доклада, са разположени все в крайбрежни зони или в районите на делтите на големи реки в Азия.
Столицата на Бангладеш - Дака, е поставена на първо място в класацията на най-застрашените мегаполиси.
В доклада се отчита, че с населението си от 13 млн. души, което до 2025 г. ще достигне до 25 млн., този беден град е застрашен главно от наводнения, защото е разположен само на метри над морското равнище и често пъти е връхлитан от циклони.
На второ място са филипинската столица Манила и индонезийската столица Джакарта. Манила, с население от 11,5 млн. души, често е поразявана от тайфуни и наводнения, водещи до катастрофални свлачища.
24-милионната Джакарта е най-големият мегаполис в региона и освен че е изложен на екстремни природни феномени, е град, който потъва и в който солените морски води проникват в подземната водопреносна мрежа, се посочва в доклада.
На трето място в класацията са Колката, в Индия, и Пном Пен, в Камбоджа. Те са следвани от Шанхай, в Китай, Хошимин, във Виетнам, тайландската столица Банкок, Куала Лумпур, Хонконг и Сингапур.
Авторите на доклада отбелязват, че от тези градове Хонконг и Сингапур най-бързо ще се адаптират към климатичните промени заради технологичния напредък в инфраструктурата си.
Всички 11 града обаче ще бъдат на фронтовата линия
и ще понесат удара на климатичните изменения.
20 349 души от 20 страни, представляващи 63% от населението на планетата, критикуват САЩ и Китай за мерките, които взимат в борбата срещу климатичните промени.
Това сочат пък резултатите от допитване до общественото мнение, осъществено от организацията World Public Opinion в периода април-май.
Едва 34 на сто от участниците смятат, че Китай взима адекватни мерки, а 42% намират предприетото от Пекин за неадекватно.
За 39% от участниците в анкетата САЩ действат "на място" в борбата с глобалното затопляне. 41 на сто са на противното мнение.
Допитването показва, че шест от страните, участвали в анкетата, имат доста отрицателно отношение към политиката на Китай за борба с климатичните промени. Това са Франция, Великобритания, Германия, САЩ, Южна Корея и Египет.
Мерките на Пекин обаче се одобряват от Пакистан, Нигерия, Кения и Индонезия.
Относно САЩ шестте страни, които хранят най-голямо неодобрение към мерките на Вашингтон за борба с глобалното затопляне са Египет, Великобритания, Франция, Пакистан, Турция и Германия.
Нигерия, Кения, Индонезия, Южна Корея и Индия подкрепят климатичната политика на Вашингтон.
Резултатите от допитването бяха оповестени преди визитата на американския президент Барак Обама в Китай, която ще се проведе в периода 16-17 ноември.
11 мегаполиса в Азия пред климатичен ад
13-милионната и бедна Дака е застрашена главно от наводнения, защото е разположена на метри над морското равнище и често е връхлитана от циклони
12 ноември 2009, 10:25
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!