Б ългарите са по-толерантни към имигрантите в сравнение с повечето западноевропейски общества, сочат резултатите от представително проучване, осъществено по поръчка на Фондация "Манфред Вьорнер".
Изводите от изследването бяха представени от социолога от "ББСС Галъп Интернешънъл" Живко Георгиев.
Проучването, което е обхванало 1002 души, е показало, че у нас няма генерализирана нагласа спрямо чужденците, които живеят в България.
Няма нито една категория чужденци, спрямо които да има крайно отношение на отхвърляне, добави Георгиев.
11-12% е делът на хората с ксенофобски нагласи и той не се е променил спрямо 2003 г., когато е проведено първото изследване на отношението към имигрантите в България.
В същото време мнозинството от българите са настроени достатъчно толерантно към чужденците в страната и са далеч от това да ги възприемат като заплаха за националната или своята социално-общностна или лична сигурност.
В сравнение с 2003 г. днес българите, които смятат че "чужденците в България са прекалено много" са намалели от 21 на 13%.
30% - със 6% повече от 2003г., са заявилите, че споделят в една или друга степен позицията, че "ако държавата толерира притока на чужденци, рано или късно ще изгуби своята идентичност".
Спрямо първото изследване са намалели привържениците - от 58 на сто на 48%, и са се увеличили противниците - от 25 на 32%, на тезата, че "законно пребиваващите в страната чужденци трябва да имат същите граждански права, каквито и българите".
Проучването е показало, че българите приемат най-добре чуждестранните студенти (оценка 7,1 при използвана скала от 1 - силна антипатия, до 10 - силна симпатия) и чужденците, сключили брак с български гражданин (оценка 6,5).
Не толкова добре приети са предприемачите (оценка 5,5), търсещите работа (5,4) и търсещите убежище (5,4).
По отношение на отделните групи чужденци, живеещи в България, анкетираните приемат със симпатия западноевропейците, руснаците, македонците, сърбите, американците, гърците - категории, с които българското общество има обща историческа съдба или желае да има общо бъдеще.
Като цяло в позитивната част на скалата са и нагласите спрямо евреите, китайците, турците. В сравнение с 2003 г. осезаемо са нараснали симпатиите към американци, западноевропейци, сърби и евреи.
На въпроса "кои чужденци в България са най-голяма заплаха за страната" най-висок е делът на посочилите ислямските фундаменталисти - 22% през 2003г. и 44% през 2006 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!