0


Cisco заедно с американската изследователска компания InsightExpress направиха анкета сред хиляда потребителя и 1000 IT специалисти, за да разберат кои събития са главните причини за загуба на информация. Анкетата засегна десет страни – САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Япония, Индия, Китай, Австралия и Бразилия и показа, че съществуват значителни различия в причините между компаниите от различните страни и културни традиции.

Предвид това, че в последно време все по-често централизираният модел на управление в корпорациите отстъпва място на инициативите от страна на локалните офиси, избледнява и границата между работа и личен живот. Служителите ползват нови устройства и приложения за взаимодействие, например лаптопи, мобилни телефони, Web 2.0 приложения и социални мрежи. Всичко това изисква нови подходи към информационната безопасност.

„Направихме това изследване, за да разберем причините, а не техническите последствия“, - казва Джон Стюарт, директор по безопасността на Cisco.“ Това разбиране може да подобри взаимодействието между IT отдела и редовите служители, да помогне да се разработят по-адекватни образователни програми и по-добре да се управляват рисковете. Бизнесът изисква от сътрудниците по-голяма мобилност и сътрудничество, а това е невъзможно без съвременни средства за защита и правилно обучение. Ето и 10-те най-разпространени причини за загуба на информация, които Cisco откри:

1. Промяна на настройките за безопасност на компютъра. Един от пет служители е признал, че е намерил начин да заобиколи ограничението за достъп до някой уеб сайт. Тази практика е особено разпространена в страните с развиваща се икономика, например Индия и Китай, където 52% от запитаните за признали, че просто са искали да разгледат даден сайт, а една трета изобщо са заявили, че това е тяхна лична работа.

2. Използване на неразрешени приложения. Седем от 10 IT специалисти са заявили, че половината от загубената информация в техните компании е по вина на служители, които са използвали забранени програми. Това в най-голяма степен засяга САЩ (74%) и Индия (79%).

3. Неразрешен достъп до мрежата. През миналата година 2/5 от IT специалистите са имали работа със сътрудници, които са се опитвали да получат достъп до неразрешени части на мрежата. В Китай този показател е още по-голям – две трети.

4. Отваряне на достъп до корпоративната информация. 24% от служителите са признали, че разговарят за секретна информация на своя работодател в семейството си и с приятели.

5. Съвместно използване на работните устройства. 44% от запитаните признават, че в тяхната фирма хора имат достъп до устройства, до които не би трябвало да се докосват.

6. Размиване на границата между лични и работни комуникационни устройства. Две трети от сътрудниците използват своя корпоративен компютър през работния ден за лични нужди, например за сваляне на музика, покупки в Интернет, чатове, блогове и т.н. Половината от анкетираните използват личната си поща за общуване с партньори и клиенти, но само в 40% от случаите това е одобрено от IT отдела.

7. Незащитени устройства. Поне един от трима служители остава своя компютър включен и незапаролен, след като напусне работното си място.

8. Запомняне на имена и пароли. 20% от хората запомнят в системата свои лични данни – имена и пароли за достъп до странични акаунти.

9. Загуба на портативни устройства. 22% от запитаните носят в мобилните си устройства важна работна информация извън офиса. Това е особено разпространено в Китай (41%).

10. Допускане на странични лица до своето работно място и оставянето им без надзор. 22% от немските служители разрешават на странични лица да присъстват в офиса, без това да е съгласувано с ръководството.

Изследователите отбелязват, че днес защитата на информацията е работа не само на IT отдела, но и на всички служители в офиса. Анализатори съветват да се придържаме към следните правила, за да се противопоставим на заплахите.

Първо, трябва да знаете коя информация е ваша и правилно да я управлявате, тоест, да знаете къде тя се намира, как се използва и как се получава достъп до нея. Второ, нужно да се обучават служителите, че загубата на информация е равна на загуба на пари. Трето, следва да се използват индустриални стандарти и глобални политики за защита на информацията. И накрая, служителите не трябва да се страхуват да докладват на IT отдела за своите проблеми.



Източник: IDG.BG
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Разговор между блондинки: - Чух, че пак са те скъсали на шофьорския изпит. Какво се случи? - Еми наближаваме кръгово движение и виждам знак "30",…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 1 час

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 1 час

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 2 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 3 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 3 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 4 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 4 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 5 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 5 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът