Наистина беше трудно да отделим 10 причини, защото в действителност са повече.
Ако искате да прочетете за 10-те неща, които мразим в Microsoft, вижте тази статия.
1. Стив Балмър е видеозвезда
Бел Гейтс е лицето на Microsoft, но Стив Балмър е далеч по-колоритен и всички знаят затова, благодарение на няколко клипа, които и сега циркулират в Youtube.
Напоследък той има по-сдържано поведение, но клиповете винаги са ни подръка.
2. Корпоративните блогове са доста полезни
Изглежда, че Microsoft не просто стимулира служителите си да пишат в блоговете, но и им плаща за всяка дума там. Технологичните теми доминират, но ние и не очакваме друго.
В блоговете може да се намери много интересна информация както за нови продукти, така и по въпроси, свързани със сигурността.
3. Софтуер с отворен код
Ако не съществуваше Microsoft, а няколко по-малки компании, щеше ли да има сега движение за софтуер с отворен код? Щяхме ли да имаме Firefox, ако Microsoft не бяха хвърлили толкова усилия да смажат Netscape? Ако Линус Торвалд имаше възможност да експериментира с кода на Windows и да го настройва според интересите си, дали щяхме да имаме Linux сега? Истината е, че имаме доста безплатни програми именно заради Microsoft.
[pagebreak]
4. Flight Simulator
Десетото издание на Flight Simulator напълно реалистично претворява света на летците - въздушни ями, контрол по летищата, справка за времето. Той дори може да се използва за тренировка на истински пилоти. А ако си седите вкъщи и предпочитате да летите пред компютъра, това е идеалното приложение.
5. Изследвания
Новите телефони и MP3 плейъри са приятна работа, но знаете ли кой работи върху технологиите от следващо поколение, за които никой още не е чувал? Microsoft, разбира се. Компанията има четири лаборатории в целия свят, чиято задача е да намерят решение на проблеми и да предложат технологии, които ще са актуални след десетина години.
Пример затова е MyLifeBits, дългосрочен експеримент, който трябва да демонстрира съхраняването на данни за целия живот на човека, включително книги, дискове, мейлове, телефонни обаждания и дори тв предавания. Друг проект, наречен Shield, трябва да повиши сигурността на компютъра като филтрира всеки трафик, който е насочен към известен пробив в защитата.
Някои от проектите на Microsoft (като ClearType) се интегрират в Windows. Други отпадат.
6. Синият екран на смъртта
Да, той ни е причинил толкова страдания и толкова нерви сме изхабили, че сигурно всички се чудят как той е попаднал в тази класация. Оказва се, че всички страдат от него, дори и публични компании на обществени места. И тогава той причинява страдание, но не на нас, а на някой друг и това вече е смешно. А синият екран са го виждали на мястото на разписанията в големи летища, в хиляди магазини по света, на официални презентации на Бил Гейтс, най-известната от които е по време на представянето на Windows 98, като забиването бе показано дори по CNN. Public Computer Errors Flickr събира скриншоти на компютри на обществени места, показващи известния син екран. А един пич дори е събрал Топ 10 хита на синия екран. На снимката пък виждате скриншот на синия екран издигнат като плакат на една от централните улици в Ню Йорк от ексцентричен милионер.
[pagebreak]
7. The Other Microsoft
От началото на 80-те години на миналия век Microsoft започна да опитва късмета си и в хардуера и в тази област постигна немалко успехи. Например, първата мишка на компанията се появи цяла година преди да се появи мишката на Macintosh (оттогава тя стана стандарт). Оттам насетне мишката на Microsoft придоби доста нови характеристики, като скрол бутон, сдоби се с оптична технология, а клавиатурите на компанията са сред най-добрите.
Xbox наистина има проблеми напоследък, но трябва да признаем, че и там имаше някои попадения, които по-нататък сигурно ще бъдат използвани и от конкурентите.
8. BASIC остана извън времето
Ако си спомняте за компютрите от каменната ера, преди да се появи IBM PC, говорим дори за нашите Правец-8 и Правец-16, почти сигурно е, че сте използвали Microsoft BASIC, който беше инсталиран на почти всички компютри тогава (това беше и първият комерсиален продукт на Microsoft, пуснат през 1975 г.) 30 години по-късно по-голяма част от РС потребителите вече не са програмисти, но Microsoft BASIC - сега вече под името Visual BASIC - продължава да съществува. Професионалните програмисти му се чудят и се подиграват, но и досега този прост език за програмиране си остава лесен начин за любителите да създадат свои собствени приложения. А ако отделите малко време да разучите Visual BASIC for Applications - той е вграден в офис пакета на Microsoft - ще може да накарате Word, Excel и останалите приложения в пакета да направят почти всичко, което пожелаете.
9. Милионерите на Microsoft (и милиардерите)
Бил Гейтс е най-големият жив филантроп, но той не е единственият. Предишният шеф Джон Ууд стартира проекта Room to Read, благодарение на който бяха основани над 3600 библиотеки в развиващия се свят. А Рик Уайланд, един първите пет служители на Microsoft, е дал над $100 млн. на различни благотворителни организации. Списъкът е доста дълъг и просто не можем да го изредим.
10. Необходимото зло
Всяка компания се нуждае от общ враг, по който да плюе и от който да се оплаква. Ако ги нямаше Microsoft, кой щеше да е на тяхно място, от кой щяхте да се оплаквате, с кой щяхте да се сравнявате и да доказвате, колко много разбирате? Да сте чували наскоро виц за някоя друга компания освен Microsoft?
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!