Няколкоминутното видео показва как група сръбски полицаи в униформи на Държавна сигурност хладнокръвно разстрелват шестима боснески мюсюлмани, сред които и две деца. Материалът започва с молитва на православен свещеник, който благославя полицаите.
Вече седмица цяла Сърбия е потисната от един любителски видеоматериал, показан по държавната телевизия, пише в редакционен материал вестник "Нойе Цюрхер Цайтунг".
Няколкоминутната лента показва как група сръбски полицаи в униформи на Държавна сигурност хладнокръвно разстрелват шестима боснески мюсюлмани, сред които и две деца.
Материалът започва с молитва на православен свещеник, който благославя полицаите.
Това се е случило в защитаваната от ООН зона около село Сребреница в Босна през юни 1995 г. По този начин са били разстреляни около 7800 бошняци.
Убийците са били сърби, изпълнявали заповед на ген. Ратко Младич, но се предполага, че между тях е имало и подразделения, подчинени пряко на властите в Белград, т.е. на Слободан Милошевич, се казва в статията.
След като в продължение на 10 години почти никой в Сърбия не искаше да повярва, че зверството в Сребреница наистина се е случило, сега, след излъчването на видеоматериала, реакцията на политиците в Белград беше почти еднозначна, коментира изданието.
Президентът Борис Тадич и премиерът Воислав Кощуница изказаха публично и погнуса, и състрадание.
Според министъра на правосъдието Зоран Стойкович важното е, че Сърбия признава какво е вършила, а външният министкър на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович поиска анкета за военните престъпления през 90-те.
Дори от името на ултранационалистичната Радикална партия беше заявено, че извършителите на злодеянията трябва да бъдат жестоко наказани.
Ултранационалстите обаче продължават да твърдят, че убийствата не са извършвани по заповед от Белград и настояват на хората да бъдат показани и други видеоматериали от зверства, извършвани от мюсюлмани и хървати по време на войните.
През всичките тези години в Сърбия категорично отричаха твърденията за масови убийства и определяха свидетелствата за случилото се по време на войните в бивша Югославия като гнусна антисръбскка пропаганда, отбелязва още "Нойе Цюрхер Цайтунг".
Темата за сръбските престъпления беше табу, пише вестникът.
Само преди няколко седмици една дясноекстремитска студентска групировка, организира в Юридическия факултет на Белградския университет конференция на тема "Истината за Сребреница", където всички твърдения и свидетелства за случилото се преди десет години бяха обявени за лъжа.
"Нойе Цюрхер Цайтунг" посочва, че това, което се случи след излъчването на видеоматериала по телевизията, е поредно доказателство за огромната сила на визията в съвременния свят.
Десет години стотици свидетели и десетки правозащитни организации разказваха за ужаса в Сребреница, но всичко оставаше ограничено в рамките на писмените документи.
Видеото порази като гръм цяла Сърбия. Бруталният натурализъм на показаното е така потискащ, че не оставя място за никакви съмнения и заблуди.
Причината за тази промяна е в новата ориентация на властта в Белград. Президентът Тадич посети Сараево, за да изкаже съчувствие и да се извини на населението на Босна за престъпленията, извършени от сърби.
Не по-малко значение има промяната в отношението на премиера Кощуница към Международния трибунал в Хага.
След дълги колебания, днес той заявява готовност за сътрудничество със съда и го определя като патриотичен акт в името на справедливостта и законността, пише в заключение "Нойе Цюрхер Цайтунг".
Междувременно днес Трибуналът внесе в ООН доклад, в който се посочва, че балканските страни все още изостават в залавянето и предаването на заподозрени във военни престъпления.
Макар да са били предприети стъпки за залавянето на някои военнопрестъпници, участвали във войните в бивша Югославия в началото на 90-те, най-издирваните хора все още са на свобода, отбелязва съдът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!