Де ет години от откриването си празнува паркът за реадаптация на танцуващи мечки в Рила край Белица.
Историята му започва в средата на 90-те години, припомнят от австрийската организация за защита на животните "Четири лапи".
Тогава филм на германски журналисти показва мъченията, на които са подложени танцуващите мечки у нас.
В офиса на "Четири лапи" започват да се получават писма от цял свят, в които хората настояват да се сложи край на тази жестока практика.
В резултат е подписано споразумение между организацията и Министерството на околната среда и водите за създаването на парка.
Поставя се началото на най-мащабния проект за защита на мечките не само у нас, но и в цяла Европа, коментира Явор Гечев от българския клон на "Четири лапи" (Vier-pfoten.bg).
През 2000 г. към проекта се присъединява и фондацията на френската кинозвезда и природозащитничка Бриджит Бардо.
Заедно с "Четири лапи" двете организации поемат изцяло издръжката на новия парк.
Една по една танцуващите мечки биват настанявани в него, а предишните им собственици получават обезщетение.
Първите три спасени мечки са Калинка, Малинка и Стефчо,
които са докарани от разградското село Гецово. Те са настанени в новоизградените три сектора на площ от 11 декара.
През 2004 г. е официално открито разширение на парка и площта му е увеличена до 120 декара, разпределени в седем сектора.
Изграден е и нов модерен информационен център, където посетителите могат да се запознаят с историята на танцуващите мечки и мечкадарството.
Обзаведено е също медицинско помещение, в което всяка година се извършват прегледи и лечение на обитателите на мечото селище.
През 2007 г. са спасени и последните три български танцуващи мечки. Сложен е край на едно срамно за страната ни явление, коментира Гечев.
През 2009 г. в парка край Белица са приютени и последните три танцуващи мечки от съседна Сърбия, а през лятото на тази година пристига и най-новият обитател - мечето Монти, спасено от частен хотел близо до Русе.
Днес в парка живеят 25 мечки
Всички те се адаптират към естествения си начин на живот изключително успешно, коментират от екипа, който се грижи за тях.
Най-доброто доказателство за това е, че почти всички изкараха зимен сън миналата година - нещо, което никога не са правели в предишния си начин на живот.
Паркът за танцуващи мечки е отворен за посетители почти през цялата година, като през летните месеци се организират и обиколки с гид. За съжаление, поради лошия път потокът от туристи намалява.
Заради почти напълно разрушения 11-километров участък от Белица до парка пропадна и планираното официално честване на 10-годишнината на уникалното мечо селище, отбелязват от фондация "Четири лапи".
Днес празнуват само обитателите на парка. За тях са приготвени специални лакомства, които са част от захранващата диета преди зимния сън.
За съжаление, една от първите спасени мечки, Калинка, няма да може да се порадва на есенните вкусотии - тя почина преди седмица от старост.
10 години дом за танцуващите мечки
Заради почти напълно разрушения 11-километров участък от Белица до парка пропадна и планираното официално честване на 10-годишнината на уникалното мечо селище
23 ноември 2010, 15:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!