И вет Лалова завърши осма във финала на 200 метра спринт в Рио де Жанейро. Тя даде време от 22,69 секунди. Това бе нейното последно участие на Олимпийски игри.
Вижте Ивет Лалова - най-бързата българка, в нашата галерия.
Лекоатлетката е една от най-обичаните и уважавани български спортистки. Чаровната спринтьорка се нарежда сред най-талантливите в световния бранш, а успехите, които постига през годините, я правят една от най-големите гордости на България.
Тя е европейска шампионка на 100 метра за 2012 г., европейска шампионка в зала на 100 метра за 2012 г. и на 200 метра за 2005 г., национална рекордьорка на България на 100 метра и на 200 метра в зала.
Родена е на 18 май 1984 г. в София в семейството на спортисти.
Баща ѝ – Мирослав Лалов, е български спринтьор, а майка ѝ – Лиляна Петрунова, е състезателка по многобой и настоящ личен кинезитерапевт.
Като малка Ивет се увлича по балета, но по-късно се занимава с плуване и гимнастика, а през 1996 г. се пренасочва към леката атлетика и започва да тренира при Константин Миланов.
Още в началото състезателката впечатлява всички с голямата си упоритост и отдаденост към спорта.
В групата на Миланов всички са по-големи от нея, но това само я амбицира и семейството, виждайки всеотдайността ѝ, започва безрезервно да я подкрепя в изявите ѝ на пистата.
Първият успех на Ивет Лалова е четвъртото място на световното първенство за девойки през 2001 г. в Дебрецен, Унгария.
Това само я амбицира и през 2003 г. на европейското първенство в Темпере, Финландия, вече е първа на 100 м с резултат 11,14 сек и на 200 м с 22,88 сек. Междувременно завършва средното си образование със специалност „Издателски дейности и масови комуникации“.
На 19 юни 2004 г. на състезание за Купа „Европа“ в Пловдив Лалова пробягва 100-те метра за 10,77 сек. – нов национален рекорд и най-добър резултат в света за сезона. С това постижение тогава изравнява Ирина Привалова на 6-то място във вечната световна и на 2-то място във вечната европейска ранглиста.
През 2004 г. идват Олимпийските игри в Атина, на които Лалова остава 4-та на 100 м и 5-та на 200 м и доказва правото си на присъствие в световния елит.
Освен това Ивет е избрана за най-красивата спортистка на Олимпиадата според класация на списанието "Щерн".
Следващата 2005 г. започва успешно за лекоатлетката. През март на европейското първенство в Мадрид Ивет става шампионка на 200 м в зала с 22,91 с – нов национален рекорд.
След това през юни, същата година, Лалова печели турнира „Златният шпайк“ в Острава с време от 11,03 сек, с които излиза на 2-ро място в годишната ранглиста, но седмица по-късно, преди старт от веригата „Супер гран при“ в Атина, Ивет чупи бедрена кост на десния си крак след сблъскване с друг лекоатлет по време на загрявката.
Този инцидент я изважда от пистата за почти 2 години.
На 29 май 2007 г. Ивет се завръща на пистата след близо двегодишна пауза. Печели спринта на 100 метра на турнира "Артур Такач" в Белград, с което покрива норматива "А" за Олимпийските игри в Пекин през 2008 г.
На олимпиадата в Пекин Лалова влиза в полуфиналите в бягането на 100 м, където завършва на 7-мо място.
През юли 2011 г. Лалова става първата европейка, регистрирала време под 11,00 секунди на 100 метра в последните шест години.
Освен това тя държи първите три места за най-бързо бягане за годината на същата дистанция в Европа.
През 2011 г. Ивет записва и първата победа на български атлет в най-силната верига на IAAF - Диамантената лига, след като печели бягането на 100 метра в Осло, Норвегия.
През същата година спортистката е избрана и за най-добра лекоатлетка на Балканския полуостров.
Следващият голям успех на Ивет е на европейското първенство в Хелзинки през 2012 г., на което нашата състезателка е първа в спринта на 100 метра с 11 секунди и 28 стотни.
Постижението и е първата титла в късия спринт в историята на българската лека атлетика.
На Олимпийските игри през 2012 г. в Лондон Ивет се класира на 6-та позиция в бягането на 200 метра. През същата година печели отличието "Атлет на България" за рекорден четвърти път.
Отново през 2012 г. Лалова открива собствен спортен клуб в София - "Ивет Лалова Спринт Академи", в който предава опита си на млади таланти.
През 2014 г. на европейското първенство на 100 метра Ивет се класира на 5-то място, а на европейското в зала през 2015 г. на 60 м. отпада на полуфинала.
На Олимпийските игри в Рио де Жанейро 2016 г. Ивет Лалова бе удостоена с честта да бъде знаменосец на българската делегация по време на откриването на игрите на 5 август.
Само преди няколко дни, на 15 август, Ивет победи с лекота в дисциплината на 200 метра бягане и се класира за полуфиналите на Олимпиадата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!