Д ни преди началото на новата учебна година много училища и детски градини нямат медицински персонал. Над 400 училища в страната остават без лекари. В тях обаче ще бъде направено всичко необходимо, за да не останат децата без здравна грижа, предаде NOVA.
Франция затвори 22 училища заради заразени с COVID-19
В някои училища с помощта на общините ще се осигурят посещения на медицински специалисти в рамките на два или три дни от седмицата. В малките населени места директорите ще сключват договор с медицински специалисти. Детските градини без лекарски персонал са над 350.
КАК ЗАПОЧНА ПЪРВИЯТ УЧЕБЕН ДЕН В ЕВРОПА - ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА
Как ще се справи системата след старта на новата учебна година?
Проблем с медицинския персонал за децата и учениците има, при това голям – призна образователният министър:
"В детските градини е по-голям. В много училища, за съжаление, нямаме такива специалисти", каза Вълчев.
Как училищата в Европа се борят с коронавируса
Наша проверка пък показа, че недостигът на такива кадри е по-скоро териториален. В градове като Ямбол, например, текучество и липса на медицински персонал няма. Не така обаче стои въпросът в Якимово:
"Нямаме нито едно медицинско лице в учебните заведения, вече от 3-та година. Просто проблемът е жесток", смята Мариана Иванова - директор на ДГ "Слънчице"- с. Якимово.
Гърция: На училище от 14 септември и с маска
Ученици с вирусни симптоми ще бъдат вкарвани в изолационни стаи
Малко по-добре е ситуацията в детските градини в района, където са успели да запазят поне част от персонала. Но и там са притеснени, тъй като в част от групите в детската градина няма медицинско лице от февруари:
"Заминаха за Англия да берат ягоди, защото заплащането е по-голямо", добавя Иванова.
Кои деца ще ходят на детска градина само след изследване
Училищата в Европа отново отварят
Самото заведение продължава да работи с по-малък брой сестри, които обаче обслужват останалите групи. И там обаче назрява проблем:
"Едната ми сестра е на 76 години, другата е на 70 години и то ги държим единствено заради дечицата, но вече си казват – моля ви, освободете ни, не ни търсете. Цяло лято вече търсим, дори пенсионери не желаят", обясни Иванова.
А причината всички да бягат от този вид работа е заплащането. Самите сестри обаче признават – работата е много. Учениците били на две смени, а те трудно се покриват през целия ден.
С друг проблем пък се сблъскват в област Русе, където недостиг на кадри засега няма. Всички учебни заведения и детски градини имат сестри, но почти всяка от тях работи и на втора работа, която най-често се оказва в Спешното. А там, по думите на кмета, рискът от заразяване с COVID-19 се увеличава.
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!