У чители организираха петиция с искане да имат опцията да преподават дистанционно, ако имат здравословни проблеми. Подобна идея вече беше обсъдена с образователния министър в края на миналата седмица. Тогава родители поискаха да имат правото сами да решават дали децата им да учат онлайн или присъствено в училище, информират в предаването "Здравей, България" по NOVA.
От МОН на този етап са категорични, че дистанционно ще се обучават само децата с доказани здравословни проблеми.
Какви ще са правилата през новата учебна година
"По-добре е преподаването да става по избор на учителите, защото това ще повиши доверието им към системата. Има учители в рискови групи, които подценяват ситуацията. Дори при едно леко заболяване, те ще бъдат поставени под карантина. Една четвърт от учителите в България са във високата рискова група", смята преподавателят Лъчезар Паунов.
"Родителите, които се притесняват за децата си, което включва и мен, са силно мотивирани да изучат децата си и едно онлайн преподаване с мотивирани деца, няма да отстъпи от нормалното обучение. А по-този начин учителите от рискови групи няма да се заразят", добавя той.
Анкета: 82% от учителите предпочитат редовен учебен процес
От КТ „Подкрепа” са провели анкета за нагласите сред учителите относно начина, по който да стартира учебната година.
"Данните са интересни – 82% от преподавателите подкрепят редовния учебен процес, 13% са за обучение в електронна среда, аналогично на това, което беше по време на извънредното положение. 6% от учителите подкрепят хибридното обучение – състоящо се от едновременно преподаване в реална среда и връзка с технически средства с учениците", посочи председателят на синдикат „Образование” Юлиян Петров.
Проучването сред учителите показва, че 67% от тях смятат, че ще има известен риск с началото на учебната година. 9% от преподавателите са заявили, че няма да започнат работа. "Подобна беше ситуацията, когато работа започваха детските градини. Няколко месеца те работят, макар и в редуциран вариант. Нищо толкова лошо не се е случило", коментира още Петров.
В условията на пандемия - трябва ли учениците да се завърнат в класните стаи?
Грета Ганчева от МОН посочи, че се провеждат разговори и срещи. Тя уточни, че в момента се изготвят насоки, съвместно със социалното и здравното министерство. "Те ще бъдат оповестени много скоро. Ще са точно за начина, по който да бъде организиран учебният процес. За нас, като образователни експерти, е важно той да започне в реална среда – присъствено, защото това е най-доброто за децата. За учителите обмисляме различни варианти", каза експертът.
Грета Тунберг щастлива, че се връща на училище след едногодишна пауза
Повече вижте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!