К итай обяви забрана за писмени изпити за децата на 6 и 7 години. Това е поредното усилие да се облекчи натиска върху родителите и учениците във високо конкурентната образователна система, съобщава Би Би Си (BBC).
Досега от учениците се изискваше да се явяват на изпити всяка година от първи клас до приемните изпити за университет на 18-годишна възраст.
Но министерство на образованието на Китай заяви, че този натиск вреди на „физическото и психическото здраве“ на учениците.
Учител преби до смърт ученичка за грешни отговори
В изявление на ведомството се казва: „Изпитите са необходима част от училищното образование, но някои училища имат проблеми като прекалено много изпити, което причинява прекалено натоварване на учениците ... това трябва да се коригира“.
Новите правила също така ограничават броя на тестовете и изпитите, които училището може да постави за един срок. „Първите и вторите класове на началното училище няма да имат нужда от полагане на изпити на хартиен носител. За останалите класове училището може да организира финален изпит за края на всеки срок. Изпити в средата на срока са разрешени за прогимназията. Местните училищни власти нямат право да организират регионални или междуучилищни изпити за всички класове на основното училище“, допълват от Министерството на образованието.
„Незавършилите прогимназисти също не могат да организират седмични тестове, месечни изпити и т.н.
Изпити, прикрити под различни имена, като академични изследвания, също не се допускат“,
уточняват от ведомството.
Къде не пишат домашни, учат върху лодки и ходят на училище със самолет
Реакциите в китайската платформа за социални медии Weibo бяха разнопосочни. Някои казаха, че това е стъпка в правилната посока за облекчаване на натиска върху децата, но други поставиха въпроса как училищата ще тестват и измерват способностите на ученика без изпити.
Тази промяна е, част от по-мащабни реформи в образователния сектор в Китай. През юли Пекин лиши фирмите за частни уроци, работещи в страната, от правото да печелят от преподаването на основни предмети. Новите насоки също ограничиха чуждестранните инвестиции в индустрията и нарушиха частния сектор за преподаване, който беше на стойност около 120 млрд. долара.
Този ход се възприема като
опит на властите да облекчат финансовия натиск при отглеждането на деца, след като Китай отчете рекордно ниска раждаемост.
Неравенството в образованието също е проблем – по-заможните родители са готови да харчат хиляди, за да вкарат децата си в най-добрите училища.
Китайското министерство на образованието също забрани домашните за първокласниците тази година и ограничи домашните за прогимназистите до 1,5 часа на вечер, според информация на АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!