С наближаването на 15 септември е време да си припомним едно от най-светлите имена в нашата история – това на Неофит Рилски – монах, теоретик, идеолог и новатор в българското просветно движение.
Роден като Никола Поппетров Бенин, той учи в килийното училище на баща си, а по-късно приема монашеството в Рилския манастир. Получава образование и от гръцки училища в Мелник и Велес. Неофит продължава семейната традиция на преподаването – учител е в Самоков, в Копривщица и в Рилския манастир. Години по-късно преподава църковнославянски език, както и е ръководител на Катедрата по славянски езици във висшето богословско училище на остров Халки.
02.01. 1835 г. – По инициатива на Васил Априлов в Габрово е открито първото взаимно училище с първи учител Неофит Рилски. pic.twitter.com/bKMMlR0Pp3
— Made in Bulgaria (@min_bulgaria) January 2, 2018
Той е първият педагог в габровското взаимно училище на Васил Априлов, където преподава на български език. Освен за просветата в училищата, той се грижи и за духовната – успешно превежда целия Нов Завет на новобългарски език. Заедно с Никола Карастоянов започва опити за уреждане на българското книгопечатане.
Той превежда, пише, преподава и обогатява изключително много родния ни език. Издава „Болгарска граматика“, което е първото систематизирано научно описание на спецификите на българския език. Съставя и „Таблици взаимоучители“. Както и първия българо-гръцки речник: „Словар на българския език, изтълкуван от църковно-славянски и гръцки език“.
Йеромонахът е първенец в още полезни дейности - създава първия български глобус. Днес той може да бъде разгледан в музея на Рилския манастир. За да помогне на следващите учители, Неофит издава и „Краснописание“ - първия от поредица учебници, които той съставя.
Заради борбата му за културна и национална независимост, както и за самостоятелна българска църква, той е наречен от Константин Иречек - „Патриарх на българските учители и книжовници“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!