У нас новата учебна година ще започне присъствено. При какви правила и с какви страхове обаче?
Мненията и различните гледни точки на учители и родители
"Нямаме друг избор, освен да започнем присъствено учебната година. Друг е въпросът какво ще последва след това. Засега обаче това е най-доброто решение, тъй като децата не са в училище от месец март и то вече им липсва. Натрупват се дефицити, които касаят образователната им подготовка. Натрупват се и проблеми, които учителите очертават", коментира в ефира на NOVA директорът на 18 СОУ "Уилям Гладстон" в София Вили Стойчева.
Вълчев: Новата учебна година ще започне присъствено за учениците от цялата страна
Тази теза подкрепи и директорът на 107 ОУ "Хан Крум" Данко Калапиш.
"Най-правилният и подходящ начин за започване на учебната година е присъственото обучение. И от образователна, и от психологическа, и от социална гледна точка. Имаме своите притеснения, че учител или ученик може да се зарази с коронавирус, но вече имаме и план за действие, ако изпаднем в подобна ситуация", отбеляза той.
COVID-19: Учениците се връщат в класните стаи, има ли рискове
При установен случай на заразен учител, училищата ще действат според предписанията на РЗИ.
В 107-о ОУ възпитателите са застраховани, като застраховката, покрива и заразяване с коронавирус.
Според директора Данко Калапиш това е единственото, което той като работодател може да направи.
Родители и МОН не се разбраха за дистанционното обучение
Какво е мнението на родителите
"Готови ли сме за учебната година?", питат родители, като предлагат 12 идеи за подготовка на децата в условията на корона криза.
"Това са идеи, които да подсетят родителите за някои неща, които да направят преди началото на учебната година. На първо място са разговорите с децата, за да могат да се успокоят и да разберат какво става. Важно е да чуем какво мислят те по въпроса и какво знаят. Другото важно за родителите е възможно най-бързо да влязат в контакт с училищата, за да могат и те сами те да се успокоят", обясни Цвета Брестничка от Асоциация "Родители".
Как тече подготовката за първия учебен ден у нас
Единственото училище в Добринище е едно от многото в страната, където материалната база е все още голямо предизвикателство пред справянето с пандемията.
Преди първият учебен звънец кипи познатата подготовка. Боядисват се стените, а дворът се почиства. За първи път в 150-годишната си история, училището включва в обичайната си инвенитаризация и дезинфекция.
"Тъй като се надяваме все пак учебната година да започне присъствено училището се подготвя да осигури всички необходими мерки и средства да нямаме опасност за разпространение", споделя Зорка Шуманова - директор на ОУ "Св.Климент Охридски" пред NOVA.
За есенните предизвикателства училището в Добринище се готви цяло лято. Мислено се отиграват всякакви варианти, както и най-трудният – как да няма струпвания на деца. В тази връзка училището има голямо предимство, което само до преди година се считаше за голям недостатък - а именно малкият брой ученици. За тях сградата предлага много класни стаи.
В Добринище вярват много в дисциплината на възпитаниците си. И се надяват всяка една инструкция от образователното министерство да се превърне в закон дори и за първолаците.
В скромното училище са готови и за големите проблеми, които всички се опасяват, че есента може да донесе. Ако в класовете се появи заразен ученик, веднага ще се прилагат мерки.
"Веднага ще се вземат мерки с РЗИ, след което те ще трябва да си поемат случая и да карантинираме веднага зоните и хората, които са имали контакт с детето или служителя на училището, който е установен с вируса", обясни кметът на Добринище Петър Галчев.
А децата с нетърпение чакат първия учебен ден, който идва след твърде дълга раздяла с приятелите. В Добринище всички се надяват периодът през пролетта да е бил последната COVID- ваканция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!