П рез учебната 2020/2021 г. дистанционна форма на обучение ще може да се извършва независимо дали е обявена извънредна епидемична обстановка, реши парламентът с приемането на промените в Закона за предучилищното и училищното образование на второ четене.
Дистанционното обучение за повече от 30 учебни дни ще бъде възможно, ако поради здравословни причини, присъствието на ученика в училище поставя в риск живота и здравето му или живота и здравето на човек, с който живее на един адрес, както и по избор на ученика и след разрешение на началника на регионалното управление на образованието.
Дистанционно обучение до 30 учебни дни ще се разрешава със заповед от директора на училището.
Държавата ще компенсира разходите за отглеждане и обучение на децата, за които няма места в държавните и общинските детски градини.
Тези текстове от промените в Закона за предучилищното и училищното образование влизат в сила от 1 януари 2021 г., реши още парламентът.
На днешното заседание Народното събрание прие окончателно и задължителното предучилищно образование да обхваща четиригодишните деца.
Промяната в Закона за училищното и предучилищното образование бе гласувана със гласовете на 107 народни представители, против - 12, въздържали се - 14.
Разширяват обхвата на предучилищното образование
В хода на дебата от "БСП за България" Евдокия Асенова настоя за отпадане на задължителната предучилищна подготовка за четиригодишните. Асенова заяви, че все още образователната ни система не е готова да отговори на това предизвикателство и визира недостига на места в детските градини, особено в големите градове, недостига на подготвени учители и липсата на анализ на влязлата в сила задължителната предучилищна подготовка на децата, навършили пет години.
Галя Захариева от ГЕРБ заяви, че предложението е резултат от последователна политика в името на това всяко дете да има равен достъп до образование. Тя посочи, че и становищата на родителски организации и на синдикалните партньори са в подкрепа на това предложение, още повече, че срокът на това предложение е твърде разширен. По думите й, за да може всички общини да се включат, се дава възможност те да създадат необходимите условия до 2023 г.
МОН предлага задължителна предучилищна подготовка за 4-годишните
Депутатът от "Обединени патриоти" Милен Михов заяви, че днес е един добър ден за българското образование. Над 90 на сто от българските семейства искат и желаят да осигурят посещаване в детска градина на своите деца, посочи депутатът и отбеляза, че българските общини полагат системни грижи за развитието на тази институция.
Този ангажимент има не просто социален аспект и измерения за подкрепа, за нас това е важен демографски инструмент, който трябва да осигури спокойствие на българските семейства, така щото те да могат да правят това, което се нарича семейно планиране, посочи Михов.
В МОН обмислят частично присъствие в клас от 15 септември
Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че предучилищната възраст е ключова за детското развитие.
Това е периодът, в който в най-голяма степен се формират социалноемоционалните, когнитивните и интелектуалните и най-вече езиковите умения. Тази възраст е още по-критична за децата, чийто майчин език не е български, отбеляза министърът.
Всички международни изследвания показват голяма разлика между децата, които са посещавали детска градина в предучилищна възраст и тези, които не са посещавали. Тази разлика е още по-видима за деца, чиито майчин език не е на съответната образователна система, обясни министър Вълчев.
Той бе категоричен, че това е най-важната интеграционна мярка. Такава стъпка по думите му са предприели вече във Франция и Румъния. Министър Вълчев цитира данни от проучване сред началните учители, според 92 на сто от анкетираните има разлика между децата, които са били в детска градина и тези, които не са били.
Принцип на задължителност има във всяка една образователна система и той е необходим, за да гарантира правото на децата, посочи министърът. Правото на децата на образование се гарантира чрез задължение на родителите, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!