Е лка Иванова е учителка от над 30 години, а от няколко години попада в групата на т.нар. Алфа учители.
За поколението Алфа
Това са децата, за които таблетите, смартфоните, интернет и достъпа до всичко е начин на живот. Като всяко ново поколение те имат нужда и от различен метод на обучение. Какъв може да бъде той научаваме от Елка Иванова. Тя е сред номинираните и победителите на миналогодишния конкурс, организиран от Teaching Alpha.
"В своята работа използвам така наречения кросдисциплинарен метод и в основата стои проектобазираното обучение, при което имаме работа в екипи по дадена тема, като в края на процеса децата заедно трябва да създадат определен продукт – книжка или друго, изработено от екипа", разказва Елка в интервю за Vesti.bg.
Екипите винаги са различни, задава се темата и работят определен период от време, след което представят продукта на своята дейност и правят самооценка на работата си.
- Какви са бенефитите за децата от този метод на обучение?
- Проявяват голямо старание и се мотивират. Учат се да вземат сами решения, мислят заедно, общуват помежду си, чувстват се подкрепени, всеки със своите възможности участва в екипната работа. И по този начин смятам, че се стимулира страстта им към учене.
Учат се да приемат другия такъв, какъвто е. В екипната работа всяко дете може да изрази таланта си.
- Какво е да си Алфа учител?
- Аз чета доста литература по темата. Виждам и разликата между децата – те са дигитални, това е неоспоримо. Те носят информацията си в джоба и не е необходимо да наизустяват неща, които просто не са им нужни.
- Какви са предизвикателствата пред професията в днешни дни?
-На децата в момента учебното съдържание наистина им е скучно, затова ние трябва да им го предоставим увлекателно. Важно е да ги провокираме сами да търсят информацията и да я представят по различен начин, тогава те се амбицират. Те трябва да взимат участие в учебния процес.
За да научаваме за добрите примери на учители като Елка и методи на обучение, Teaching Alpha провежда конкурс с учители от цялата страна. Тази година то ще се случи за втори пореден път.
Тримата миналогодишни победители са Елка Иванова от Разград, Чавдар Тошков от Плевен и Зорница Велинова от София.
Колко подготвена е образователната система за поколението Алфа?
На този въпрос търси отговор Георги Василев - един от създателите на проекта, чиято основна цел е да покаже добрите примери в училищата у нас и да насърчи обмяната на опит между преподавателите.
Георги е баща на едно дете, а в семейството му има трима учители.
- Каква е равносметката Ви за кампанията след първата година?
- Не получихме нито една негативна обратна връзка! Очаквахме да има коментари, че това което правим, не е честно или напълно обективно, но нямаше такива отзиви. Наградените учители станаха още по-амбицирани и други започват да прихващат от този заряд – ефектът на мултиплицирането.
- Какво трябва да се промени в училище?
- Учители и ученици да говорят на един език, няма как да се постигне резултат ако се използва един и същ начин на преподаване. Също така повече автономност на учителите; системата да поощрява експериментите; споделянето на опит – хората имат нужда да получават качествена информация.
- Какви са целите на Teaching Alpha в бъдеще?
- В дългосрочен план – златен фонд с добри практики, който да бъде абсолютно достъпен за всички.
Номинациите за класирането стават от родители и ученици. Тази година кандидатурите се подават до 30 юни. Обявяването на победителите ще стане на 16 септември. Повече за проекта може да научите ТУК.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!