И звънредният и пълномощен посланик на Република България в Република Сърбия Радко Влайков откри обновената с помощта на България сграда на Гимназията в Босилеград, предаде МВнР.
„Проектът „Европейска гимназия“ е най-ясният принос на Република България за европейската перспектива на Босилеград. Тя е израз на грижата на България за нашите сънародници в Босилеград и в останалите райони на Западните покрайнини“, заяви посланик Влайков на церемонията в Босилеград, която съвпадна и с откриването на учебната година.
Училищата в Европа отново отварят
Символичното откриване на обновената сграда се състоя на 31 август 2020 г. в Босилеград в присъствието на учители, ученици и родители при спазване на всички епидемиологични мерки в страната. Официални гости бяха посланикът на Република България в Белград, генералният консул на България в Ниш Димитър Цанев и председателят на Националния съвет на Българското национално малцинство (НС на БНМ) Стефан Стойков.
На прага на новата учебна година, какви са тревогите на учители и родители
Гимназията в Босилеград посрещна новата учебна година с изцяло подменена нова външна дограма и интериор. Това се случва благодарение на целевата помощ, отпусната от българското правителство за учебното заведение в размер на 53 028 евро. Инвестиция в такъв мащаб на българската държава се прави за първи път в Босилеград и е една от най-големите досега на страната ни в Сърбия, а за 2020 година най-голямата помощ за Сърбия по линия на Българската официална помощ за развитие.
В обръщението си посланик Радко Влайков отправи поздрави от името на заместник министър-председателя по правосъдната реформа и министър на външните работи г-жа Екатерина Захариева и предаде нейните пожелания за успешна нова учебна година и удовлетворението от новата придобивка. Този проект дава възможност на децата на Босилеград да учат, да работят и да живеят в едни модерни и съвременни условия. Реализирането на този проект олицетворява подкрепата на България за европейския път на Босилеград.
Вълчев: Новата учебна година ще започне присъствено за учениците от цялата страна
Посланик Влайков се обърна към младите с призив винаги да пазят българските си корени, да ги уважават и съхраняват за идните поколения. Босилеград остава грижа за българската държава и приоритетно се търси решаването на проблемите на нашите сънародници. Като израз на подкрепа той даде пример с предоставяната на два пъти помощ по време на пандемията от Ковид-19, включваща защитни облекла и маски за здравния дом в града. Посланик Влайков обяви, че предстои да бъдат предоставени от българското правителство през следващите дни и 3336 индивидуални пакети със стоки от първа необходимост за Сърбия. От тях 2500 пакета са предназначени за населението в Босилеград. Посланик Влайков съобщи, че се полагат оптимални усилия за облекчаване преминаването на границата на нашите сънародници от Сърбия, включително за студентите, които следват в български висши училища по ПМС 103/1993.
Директорът на Гимназията Владимир Григоров благодари на българското правителство и специално на посланик Радко Влайков за личната подкрепа, която оказва през годините на училището във всеки един етап от неговото развитие. Директорът Григоров припомни, че училището е с богата история, започнала през 1941 година, когато с Указ на цар Борис III е създадено. Изрази надежда, че ползотворното и успешно сътрудничество с Посолството ще продължи и занапред с други проекти.
Ходели ли са на училище по време на испанския грип
Председателят на НС на БНМ Стефан Стойков благодари за помощта на българската държава, която по неговите думи винаги е била важен партньор на училището. Той подчерта огромното значение на проекта за развитието на училището и в тази връзка обяви, че преди месец НС на БНМ е взел решение да даде статут на училището като институция от национално значение за българското национално малцинство в Сърбия. Следващата стъпка, която НС на БНМ ще обсъди и гласува е инициативата на нашите сънародници за връщане на старото име на училището – „Княгиня Мария Луиза”. Той изрази надежда, че по този път ще получи подкрепа от местните институции, включително от община Босилеград и от Настоятелството на училището.
По този повод посланик Радко Влайков даде своята и на България подкрепа за инициативата за връщането на първото име на гимназията - „Княгиня Мария Луиза“. Той заяви убеденост, че инициативата ще срещне разбиране от всички институции, имащи отношение по темата.
С книга вместо с букет на първия учебен ден
Проектът на училището, който е озаглавен „Европейска гимназия“, е финансиран от българското правителство в размер на 53 028 евро по линия на Българската помощ за развитие. В рамките на проекта беше подменена старата дървена дограма с нова енергийноефективна PVC алуминиева дограма и стъклопакети и бяха монтирани нови PVC алуминиеви врати във всички класни стаи. При ремонта на помещенията са приложени мерки за енергийна ефективност, които ще осигурят съвременна образователна среда на учениците и благоприятни условия за обучение.
Строежът на гимназията в Босилеград започва с указ на цар Борис III от 1941 година. Тя отваря врати на 5 ноември 1941 година с името гимназия „Княгиня Мария Луиза”. След 1945 година училището е преименувано с декрет на тогавашното югославско ръководство на гимназия „Иван Караиванов”. През 1990 година получава сегашното си име „Гимназия”. От 2014 година в гимназията функционират паралелки за цялостно обучение на български език. През последната година Националният съвет на Българското национално малцинство и различни патриотични организации на наши сънародници подеха инициатива за връщане на първото име на Гимназията – „Княгиня Мария Луиза”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!