Т ова не е първият път, когато световните лидери трябва да решат дали училищата да бъдат отворени по време на пандемия. По време на испанския грип през 1918 г., въпреки че светът тогава е много различно място, дискусията дали училищата да бъдат отворени, е също толкова разгорещена, както и сега.
Тогава пандемията отнема живота на приблизително 50 милиона души по целия свят, включително на 675 000 американци, според Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията.
This isn't the first time leaders have struggled with deciding whether to keep schools open in a pandemic. https://t.co/UnqT3bs7hF
— CNN Philippines (@cnnphilippines) August 19, 2020
Докато по-голямата част от градовете затварят своите училища, три избират да ги държат отворени - Ню Йорк, Чикаго и Ню Хейвън, пишат от Си Ен Ен, позовавайки се на историци.
Решенията на здравните власти в тези градове се основават до голяма степен на хипотезата, че учениците ще са в по-голяма безопасност в училище. Все пак това било периодът на прогресивизма в САЩ, когато има акцент на хигиената в училищата, а също така и повече медицински сестри за всеки ученик, отколкото можем да си представим сега.
Нютон прави велико откритие по време на социална изолация
През 1918 г. в Ню Йорк има почти 1 милион деца, които посещават училище. И около 75 на сто от тях живеят в пренаселени жилищни сгради, често с нехигиенични условия, пише Си Ен Ен, цитирайки статия в Public Health Reports. В нея се казва следното:
"За тези ученици училището предлагаше чиста и добре проветрива среда, в която учители, медицински сестри и лекари вече практикуваха щателни, рутинни медицински прегледи".
След като пандемията достига своя връх в Ню Йорк, тогавашният комисар по здравеопазването д-р Коупланд заявява следното пред Ню Йорк Таймс :
В Гърция: Маските стават задължителни в училищата
"Децата напускат често нехигиеничните си домове, за да отидат в големи, чисти, проветриви училищни сгради, където винаги се прилага система от инспекции и прегледи". Според лекаря учениците не са имали право да се събират извън училище и е трябвало незабавно да докладват на своя учител.
Учителите проверяват учениците за някакви признаци на грип, а тези от тях, които имат симптоми, са изолирани. Ако учениците имат треска, някой от здравното ведомство ще ги отведе вкъщи и след това ще прецени дали условията са подходящи за "изолация и грижи". Ако не, децата са изпращани в болница, според Public Health Reports.
Here's what happened when students went to U.S. schools during the 1918 pandemic https://t.co/59YYToDkqH pic.twitter.com/FDdn4n5Iqy
— CTV News (@CTVNews) August 19, 2020
Същият аргумент за отворените училища важи и за 500 000 ученици от Чикаго
Властите там смятат, че отворените училища ще държат децата далеч от заразени възрастни. Част от стратегията на Чикаго е да осигури циркулация на чист въздух в помещенията. През зимата класните стаи са отоплявани допълнително, за да може прозорците да остават отворени през цялото време. Процентът на отсъстващи от клас ученици там обаче е много голям.
Учители с петиция: Искат опция за дистанционно преподаване
А в Ню Йорк тогавашният комисар по здравеопазването Коупланд казва за New York Times:
"Колко по-добре е децата да бъдат под постоянно наблюдение на квалифицирани лица, отколкото да се затварят училищата".
Д-р Хауърд Маркъл, директор на Центъра за история на медицината в Мичиганския университет, който изследва реакцията на 43 града по време на пандемията от испански грип, не е толкова убеден.
"Ню Йорк не направи най-лошото, но също така не направи и най-доброто", казва Маркъл и добавя, че Чикаго се е справил малко по-добре.
Грета Тунберг щастлива, че се връща на училище след едногодишна пауза
"Изследванията показват, че градовете, които прилагат карантина и изолация, затваряне на училища и забрани за обществени събирания, се справят най-добре", казва той.
Експертите по обществено здраве, включително Маркъл, бързат да посочат, че Covid-19 не е грип и все още има много да научим за новия коронавирус и болестта, която той причинява.
Според Маркъл правилното решение днес е затварянето на училищата:
"По-добре е да бъдем в безопасност, отколкото да съжаляваме".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!