В незапното спиране на сърцето е една от водещите причини за смърт в Европа – около 20% от всички смъртни случаи, сочат данни на данни на Европейски съвет по Ресусцитация.
Човек, който претърпява внезапно спиране на сърдечната дейност - губи пулс и дишане, след третата минута започват да умират мозъчните му клетки, а между седмата и осмата вече е починал.
Поради тази причина, за да се спаси един човешки живот е нужно незабавно оказване на първа помощ.
Именно заради това нова инициатива цели безвъзмездно да обучи 5000 ученици от 17 софийски училища как да се справят в подобна ситуация.
Защо можете да умрете, докато чакате Спешна помощ
Приложението за взаимопомощ iHELP Bulgaria стартира кампанията „Пазители на сърца – мисия училища”.
В рамките на 12 месеца по време на “Час на класа“ ученици на възраст от 14 до 19 години ще се запознаят как на практиката да оказват първа помощ на новородено, дете, възрастен и какви са възможностите на приложението за алармиране iHELP.
„Дълбокото ми убеждение е, че колкото по-висока е степента за взаимопомощ в едно общество, то толкова по-силно е и самото общество.
С тази инициатива искаме да възпитаме у подрастващото поколение именно тази философия и същевременно да направим поредната стъпка към развитието на най-голямата мрежа за взаимопомощ“, сподели Христо Христов – директор на iHELP Bulgaria, в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Приложението в България, което спасява животи
Всеки може да изтегли приложението на своя телефон безплатно.
Първото училище, което ще посети екипът на iHELP e 9-та френска езикова гимназия „Алфонс дьо Ламартин“, където лично директорът ежегодно организира подобно обучение за своите преподаватели.
В обученията ще се включат над 10 лекари и квалифицирани инструктори, които ще предадат умения за начините, по които може да се помогне на човек без дихателна дейност и пулс.
„Приех като мисия тази инициатива, защото съм убеден, че тя наистина може да промени нагласите на обществото за оказване на първа помощ.
Повечето хора си мислят, че е трудно и страшно да окажеш помощ на някого, а с тази обучителна програма, показваме как не са нужни много усилия, за да спасиш един човешки живот, а само базови познания“, обясни д-р Димитър Димов, който има 20-годишен опит в спешната медицина и е един от инструкторите в кампанията.
Абсурди за много пари в „Бърза помощ”
Редица представители на образователната система са на мнение, че тези познания са от изключителна важност за подрастващите.
„Много е важно учениците и учителите да знаят как да реагират в критична ситуация, защото никой не е застрахован. Във всеки един момент от живота е възможно да се случи инцидент пред очите ти и е редно да се окаже помощ на нуждаещия се“, коментира Севделина Джонгарска - директор на Специално училище за ученици с увреден слух „Проф. Д-р Д.Денев” в град София, където също всички ученици ще бъдат обучени да оказват долекарска помощ.
Десетки компании в страната осигуряват обучение за долекарска помощ на своите служители и техните семейства, част от тях подкрепят и инициативата „Пазители на сърца – мисия училища“.
Във видеото по-горе вижте как работи приложението iHELP
Елена Дречева е дългогодишен изпълнителен директор на „Коника Минолта България“ и активно се включва в кампанията, след като 63 от служители ѝ в страната преминават курса за оказване на първа помощ.
Кои са най-популярните митове за първа помощ (СНИМКИ)
„Подкрепихме каузата, защото ние сме социална компания и се грижим за обществото, а тази инициатива е една от най-ценните.
Смятаме, че децата трябва в най-ранна детска възраст да се учат първо на взаимопомощ, второ на това да уважават човека до себе си, а каузата би ги научила именно на това и трето не по-малко по важност - да могат да се справят в кризисни ситуации, когато трябва да окажат помощ на човек близо до тях“, посочва тя.
Съветът на жените в бизнеса в България също е партньор на инициативата и планира кампания, която да популяризира iHELP и неговите обучения сред компаниите и физическите лица, които са членове на организацията.
„Всеки един от нас е част от обществото и трябва да бъде осъзнат участник в образоването на следващото поколение и в изграждането на култура на взаимопомощ. За съжаление в България не е дотолкова развито това себеосъзнаване, но ние вярваме, че промотирайки и разказвайки на все повече хора за iHELP, всеки един човек ще се мотивира да участва“, категорична е Мария Маврудиева, изпълнителен директор на Съвета на жените в бизнеса в България.
ЕС отпуска 71 млн. евро за спешната помощ в България
Посланик на кампанията е любимата на хиляди българи Поли Генова.
“Смятам, че е важно всеки човек, от ранна възраст, да бъде информиран как може да реагира правилно в ситуация, в която се налага спешна помощ. Самата аз бих искала да имам нужните познания, за да мога да помогна на човек в беда. Затова заставам зад инициативата Пазители на сърца – мисия училища”, казва певицата.
iHELP е мобилно приложение, което обединява семейства, приятели, доброволци и професионални спасители в случай на нужда от спешна помощ. Приложението е безплатно за сваляне и се използва за изпращане на SOS алармиране в случаи на нужда от спешна медицинска помощ. При подаване на аларма – освен свързване със 112, системата локализира потребителя и изпраща SOS нотификация до неговите спешни контакти и всички потребители, намиращи се в радиус от 500 м.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!