Б ългаринът Стан Кристоф, който е бил част от екипа на Paramount Pictures в Холивуд, САЩ, влиза като ментор в програмата за насърчаване на предприемачеството и стартъп културата сред учениците в 10-ти и 11-ти клас - Тийноватор.
Програмата премина успешно през пилотната си година - учебната 2018/2019г., в четири софийски училища.
В началото на септември 2019г. отборът, който грабна първо място в националното състезание ще се бори за стипендия в САЩ на международно състезание в Словения.
Междувременно през учебната 2019/2020г. предстои Тийноватор да влезе в над 20 училища в София, Варна и Враца.
В менторския екип са селектирани предприемачи и опитни бизнес лидери от български стартъп компании в София, Варна и Враца.
Българинът Стан Кристоф , който ще се включи в менторския екип тази година, е изминал по-голямата част от професионалния си път в САЩ, като освен в Холивуд, е работил в редица световноизвестни компании в различни области, като Infiniti и MCI.
Стан е и основател на онлайн платформи за електронна търговия за дрехи и спортни стоки, които по негово време се превръщат в едни най-бързо растящите бизнеси за онлайн търговия в Централна и Източна Европа с повече от 1 млн. клиенти.
Стан е управлявал и строителен холдинг, както и една от първите онлайн/офлайн финансови институции. Наскоро прави избора да се завърне в България.
Към менторския екип на Тийноватор се присъединява авиоинженерът и предприемач Сергей Петров, основател на популярния стартъп, насочен към опазване на пчелите - Pollenty.
В екипа на втората година на Тийноватор влиза и един от първите блокчейн програмисти в България - Севгин Мустафов, както и Мария Доганова, основател на интернет платформата “UPLOYMENT”, която подпомага туристическата индустрия да набира квалифициран персонал като комбинира обучение и персонализирано обслужване.
Идеята е породена от нарастващ проблем, свързан с липсата на квалифицирана работна ръка в туризма, която води до закриване на бизнеси.
Менторите в Тийноватор минават през специално обучение, след което работят с учениците в 10-ти и 11-ти клас през цялата учебна година.
От октомври до декември фокусът е развиване на така наречените „софт скилс” - умения за презентиране, дизайн мислене и посещения на български компании, а в оставащото време до май месец се работи върху конкретни стартъп идеи и превръщането им в работещ бизнес.
Профилите на всичките ментори за учебната 2019/2020г. могат да бъдат разгледани тук.
“Тийноватор се приема с огромен ентусиазъм, както от учениците и училищата, така и от стартъп средите у нас. Нуждата от тази връзка е голяма, защото означава обмен на свежи и прогресивни идеи от страна на учениците и натрупан опит от страна на бизнеса.
Не на последно място, Тийноватор помага на учениците да излязат извън рамките на учебния материал и да се ориентират по-лесно за посоката на професионалния си път след училище”, казват организаторите на Тийноватор - Фондация Прознание.
Стартъп клубовете в Тийноватор се организират по авторската методика на „Ustvarjalnik“/Uschool, Словения. Чрез нея от 2011 г. до днес е изградена мрежа от над 200 училищни клуба, с над 5 000 ученици от цял свят.
Президентът на Словения Борут Пахор е почетен патрон на програмата. Освен това тя е отличена като една от най-обещаващите учебни програми в света от The Unreasonable Institute, САЩ.
За Тийноватор
Тийноватор се реализира в България от началото на учебната 2018/2019г. в столичните училища СМГ „Паисий Хилендарски“, 105 СУ „Атанас Далчев“, 32 СУИУЧЕ „Св. Климент Охридски“ и 19 СУ „Елин Пелин“.
Проектът е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците и върху развиване на предприемаческите им умения.
Ментори предприемачи от стартиращи и вече развити компании в България и с опит в различни сфери помагат на ученици в 10-ти и 11-ти клас да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект.
Методиката на обучение в Тийноватор е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет.
Програма се прилага в девет държави на три континента.
Платформата за предлагане и намиране на стажове Headstarter, създадена от ученици от Софийската математическа гимназия (СМГ), спечели първото място във финалното състезание на Тийноватор през май 2019 г.
Наградата за победителя от националното състезание у нас беше участие в специална акселераторска програма в Словения от 25 до 30 юни и участие в международното финално състезание в президентския дворец в Любляна на 9 септември 2019г.
Шест от десетте стартъп проекта от първата година продължават да се развиват като компании, а някои от тях вече имат финансиране от инвеститори.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!