П рекалено тежката раница може да доведе до изоставане в ръста при подрастващите, натоварване на гръбнака, изкривявания и дори деформации. Размерът на раницата трябва да се съобразява с височината на детето.
По препоръка на Здравното министерство ученическата раница не трябва да тежи повече от 15% от теглото на детето. Средно - за един първокласник, който е около 23 кг, раницата му не трябва да минава 3,5 кг.
Български ученици започват да обмислят варианти за справянето с този проблем и така се ражда идеята за създаване на приложението ScanIt.
„Приложението цели да пренесе всички учебници на едно дигитално място - в телефона.
ScanIt ще даде възможност на учениците, както да не носят учебници в училище, така и да задават въпроси и да обменят информация, мнения и знания“, посочва Кристина Малюкова от 32 СУЧЕМ в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg.
Кристина е част от програмата за създаване на стартъп клубове в българските училища „Тийноватор“, с подкрепата на Европейската комисия.
Български ученици учат с интерес: мисията възможна
Тя взе участие в първия "Тийноватор стартъп уикенд" по време, на който в рамките на 48 часа в "София тех парк" около 40 тийнейджъри от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", 105 СУ "Атанас Далчев", 32 СУИУЧЕ "Св. Климент Охридски" и 19 СУ "Елин Пелин" работиха по стартъп проектите си с помощта на ментори от различни сфери на бизнеса и предприемачеството.
Как млад българин подобрява българското образование
Проектът ScanIt получи награда за най-зелен проект и най-добра презентация на първия стартъп уикенд на Тийноватор.
Целта на събитието е да провокира учениците да подходят творчески към проблем, който ги вълнува, като приложат стандартен бизнес модел по нов начин.
Юлиан Софрониев, който е изпълнителен директор на компания, специализирана в разработката и производството на системи за сигурност, базирани на биометрична идентификация, е част от екипа на „Тийноватор”.
Човекът, който пренася бъдещето в България
„Да си ментор на следващото поколение български предприемачи е като да инвестираш в бъдещето. Още на втората ни среща с учениците, бях силно впечатлен от начина, по който разсъждават и от информацията, с която разполагат.
Техните умове, както и виждания, са широко отворени и това им позволява да погледнат на нещата и проблемите, които искат да решат по различен начин от нас. Това определено им дава конкурентно предимство”, споделя той.
Борис Павлов е на 30 години и се завърна в България. Вижте защо
Други идеи, които предложиха младите предприемачи са за улесняване на пазаруването на хранителни продукти за майките, виртуално посещение на концерти; здравословна таблетка за събуждане сутрин, доставка на презервативи за тийнейджъри.
Успешен в България: мисията възможна, историята на д-р Бо
В края на учебната година всички екипи се явяват на национално състезание и презентират бизнес идеите си пред жури от инвеститори. Най-добрият отбор от България ще участва през юнив международно състезание в Любляна, Словения, и има възможността да спечели стипендии в Watson University, Колорадо.
Как от нулата да станеш успешен бизнесмен - историята на млад българин
Методиката на обучение на "Тийноватор" е разработена на базата на успешни практики от Станфордския университет. Програма се прилага в девет държави на три континента, а България е част от нея от учебната 2018-2019 г.
Тийноватор е част от международната мрежа U School, адаптирана за българските училища. Проектът е фокусиран върху стимулиране на креативното мислене на учениците, както и върху развиване на предприемаческите им умения. Ментори предприемачи с опит в различни сфери, помагат на ученици в 10-и и 11-и клас да открият страстта си и да я превърнат в печеливш стартъп проект. Срещите между учениците и менторите се случват веднъж седмично, на територията на съответното училище.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!