М еждународният валутен фонд (МВФ) обяви, че е готов да помогне на България да предотврати опасността от криза заради изтеглените банкови влогове, предаде АФП.
Фондът обаче добави, че банковата ни система е добре капитализирана и ликвидна.
„Банковата система на България е добре капитализирана и ликвидна. Не се очаква разпространение на сътресението в другите части на региона. МВФ е готов да окаже помощ на българските власти”, гласи съобщението на фонда.
„Българските власти, в сътрудничество с Европейската комисия, са предприели стъпки за стабилизиране на банковата система”, каза още говорител на МВФ.
По-рано днес Европейската комисия одобри молба на България за кредитна линия от 3,3 милиарда лева в помощ на банковата система.
България, която не е в еврозоната, бе залята от паника, която предизвика опасения от повтаряне на опустошителната банкова криза в България в периода 1996-1997 г. Това се случва на фона на продължаващата политическа несигурност и в очакване през следващите седмици правителството да подаде оставка, след продължило 13 месеца управление, припомня АФП.
Междувременно под заглавие
„Какво, за Бога, се случва в България?“,
американското сп. „Форбс“ публикува статия за ситуацията с българската банкова система.
Нещата бързо се променят в България. Преди по-малко от месец МВФ каза, че българската банкова система е в добро здраве и заяви, че я е стабилна и ликвидна. Но вчера българският президент беше принуден да направи изявление, в което да успокои хората, че техните пари са в безопасност. А сега ЕС отпусна на България спешна кредитна линия, за да подкрепи банковата си система, отбелязва изданието.
В статията се посочва откъде започна тази ситуация в България, а именно положението на Корпоративна търговска банка и какви да били действията на Българската народна банка.
Според авторката на статията Франсийз Копола реакцията на БНБ е била късна и неадекватна. Ако централната банка си вършеше работата както трябва, то масово теглене на пари нямаше да принуди една здрава търговска банка да затвори врати, още повече пък да се унищожи банковият капитал, пише авторката.
В статията се припомня и ситуацията с Първа инвестиционна банка, както и мнението на правителството и на БНБ, че това е нарочно дирижирано, за да се дестабилизира банковата система и да се създаде политическа нестабилност.
Истинският въпрос обаче е защо България е толкова нестабилна. Защо хората реагират на анонимни съобщения относно ПИБ. Защо това сваля правителството. Простият отговор е, че хората в България не вярват на правителството, посочва авторката на публикацията.
Уважаеми читатели, коментарите към статията са спрени на основание Чл.152 "а" от Закона за кредитните институции.