С тарт на предизборната кампанията за местните избори. Гласуването е на 27 октомври, а официално кампанията може да започне месец по-рано. Броят на кандидатите за общински съветници и кметове на кметства, общини и райони е над 36 000.
Най-много са кандидатите за кмет на София – 19, следвани от кандидатите за Пловдив, които са 14.
Този път на 27 октомври ще се състезават 66 партии и коалиции.
"Ще правя искрена и честна предизборна кампания за хората, с конкретни, реалистични идеи за промяна в столицата". Това заяви Мая Манолова преди началото на молебен в църквата "Света София", с който кандидатът за кмет на София и инициативният й комитет откриха кампанията си за местния вот през октомври.
Мая Манолова обяви, че заедно с екипа си е подготвила предизборна програма от 80 страници, която ще представи постепенно по време на кампанията, съобщава БТА.
"Ще покажем как кварталите могат да изглеждат като центъра, със свои културни центрове, спортни зали и комплекси, с достатъчен брой детски градини, с места за отдих и почивка. Ще покажем с моя екип, че можем да върнем столицата на гражданите, че те ще бъдат тези, които реално ще участват в обсъждането на важните теми и вземането на решения", посочи кандидатът за кмет.
Парламентът прие на първо и второ четене промени в Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/. С измененията се дава възможност в тези населени места, които ще продължат да имат статут на кметство, но в тях няма да се произведат избори за кметове на кметства, да могат да се назначат кметски наместници в съответствие с утвърдената от общинския съвет структура и обща численост на администрацията - т.е. общинския съвет е органът, който ще определи в кои населени места могат да се назначават кметски наместници.
Промените бяха приети с консенсус, съобщава БТА. Те са внесени от депутати от парламентарната комисия по регионална политика и са в отговор на въпроси и предложения, постъпили в комисията от редица общини в страната и от Националното сдружение на общините.
Съгласно сега действащото законодателство избори за кметове на кметства се произвеждат само в кметствата, които към датата на обнародване на указа на президента за насрочване на местни избори имат население над 350 души. На последните местни избори изискванията за население в кметствата бяха над 100 души и в тези населени места бяха произведени избори за кметове на кметства. Съобразно новите изисквания обаче, в голям брой населени места не само, че няма да се произведат избори за кметове на кметства, но в тях няма да могат да се назначат и кметски наместници, тъй като съгласно разпоредбите на ЗМСМА кметски наместници могат да се назначават в населени места, които не са административен център на кметство. Съществуващите към момента кметства, в които няма да се произведат избори за кметове, не мога да бъдат закрити, тъй като законът изисква това да стане чрез допитване до населението, а това е тромава и практически трудно реализуема процедура.
Искрен Веселинов от „Обединени патриоти" коментира, че не могат да оставят над 1 000 населени места без никакви представители в местната власт. Според него границата за произвеждане на избори в населените места трябва да е по-малка, но сега въпросът трябвало да се решава „ад хок”.
Дора Янкова от „БСП за България" каза, че предложението е закъсняло, но от левицата ще го подкрепят, защото все пак решава нещо. „Не се реализира обещанието ви във всяко населено място - полицай, а сега, когато няма и кметски наместник, а такъв от съседното село се вясва от време на време, е обидно за хората”, коментира тя. Янкова посочи, че прагът за произвеждане на избор трябва да се свали и местната власт да е по-близо до хората.
Александър Ненков от ГЕРБ призна, че има пропуск в закона. „Не е целесъобразно да се правят избори в населени места от 100 души, приемаме една граница от 350 човека”, посочи той и добави, че в останалите малки населени места е добре да има кметски наместници.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!