С приближаването на местните избори желанието за участие във вота се увеличава. Над половината от тези, които имат намерение да гласуват вече твърдо са избрали за кого ще дадат своя вот. За българите най-важно е новият главен прокурор да не е корумпиран и да е честен.
Tова сочи проучване на „Тренд” (rctrend.bg) по поръчка на вестник „24 часа“, посветено на актуални теми. Проучването е реализирано в периода 1-10 октомври 2019 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ сред 1000 души на възраст 18+. Проучването е представително за пълнолетното население на страната.
„Галъп”: 600 хил. българи биха продали гласа си
Според социолозите оптимизмът продължава да преобладава в по-голямата част от българските граждани (50%), докато песимистите остават с по-малък дял (39%). Традиционно най-младите остават най-оптимистично настроени, докато при най-възрастните песимистичните нагласи доминират.
В навечерието на местните избори,
42% от всички български граждани декларират, че със сигурност ще гласуват,
докато малко под една четвърт (24%) заявяват, че по-скоро ще упражнят правото си на глас.
Предизборната кампания дава своя резултат, като сравнението между същия въпрос през септември и този през октомври регистрира малко по-силна мобилизация. В разбивката по партийни симпатии, ясно личи силната мобилизация на привържениците на ГЕРБ, БСП и ДПС.
„Алфа Рисърч”: Кой води в битката за София
Над половината (55%) от тези, които със сигурност ще гласуват или по-скоро ще гласуват, твърдо са решили за коя партия/коалиция ще гласуват, докато малко над една четвърт (26%) все още не са решили. Тук отново наблюдаваме същата зависимост в сравнението между проучването ни през септември и това през октомври. Регистрираме увеличение на решилите през октомври и спад в колебаещите се.
Ден преди избора за нов главен прокурор социлозите тестват и основните институции в сектора.
С най-висока положителна оценка за работата си се ползва министерството на вътрешните работи, като МВР е единствената от тестваните институции, където положителната оценка надвишава, макар и минимално, отрицателната. Съдът е институцията с най-голямо натрупване на отрицателни оценки, а за работата на Висшия съдебен съвет най-голям дял нямат мнение.
Над три четвърти (76%) са тези, които са чули/разбрали, че в края на този месец ще бъде избран нов главен прокурор, докато 18% не са.
На въпрос за
качествата, които е важно да притежава новият главен прокурор,
силно доминират моралните – да не е корумпиран, неподкупен (20 процентни пункта), да е честен и коректен (19 процентни пункта), да е независим и да не се поддава на влияния (9 процентни пункта), докато управленските способности и опита отстъпват само с 9 процентни пункта. Най-голям дял от запитаните обаче не могат да преценят, което говори по-скоро за дистанция от темата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!