И збирателната активност към 20.00 часа на втория тур е 42,10 %, като тя е изчислена на основата на общия брой избиратели, които са гласували за кметове на общини и кметове на кметства, което като абсолютно число са 1 674 147 избиратели.
Това каза говорителят на ЦИК Александър Андреев на брифинг след провелите се избори за местна власт, цитиран от "Фокус".
Във връзка с възникналата техническа грешка на ЦИК Андреев обясни, че става въпрос за преброяване на подписите в избирателните списъци.
(Заради техническата грешка от Избирателната комисия преизчислиха активността за София на първия тур. Още прочетете тук.)
"Числото е взето на основата на избирателите, по подписите в избирателните списъци. Говорим за избиратели, а не за гласове. Все още има такива данни, които излизат, че става въпрос за гласове, не за избиратели", посочи той.
По данни на ЦИК най-висока активност е отчетена в Белене и в Георги Дамяново – 83,33 %, а в Белене – 83,3 %.
Най-ниската избирателна активност е в Пловдив – 28,91 % и във Варна – 28,97 %.
Изненада при районните кметове след окончателните резултати
Преференции
"От всички гласували в изборите за общински съветници, 44% са се възползвали от преференция. Това са 1 363 183 избиратели. В 16 от листите има пренареждане въз основа на преференциите", каза още говорителят на ЦИК.
"Най-много избиратели, използвали преференция в страната са в Симитли – 92%, на второ място в село Челопеч – 86%. Най-малко избиратели са се възползвали от преференциален вот в Черноочене – 3%, Якоруда – 4% и в Хитрино – 8%. В големите градове използването на преференциален вот варира между 30-40%. Като цяло българите се възползват от тази възможност", коментира Андреев.
Той съобщи, че от всички гласували на изборите в София, 21% са гласували с преференция, в Пловдив – 36% от избирателите, а във Варна – 45%.
Жалби
"7 жалби за купуване на гласове са постъпили в ЦИК", посочи Андреев.
Той подчерта, че по отношение на такива сигнали ЦИК и ОИК нямат компетентност, те са препратени към органите на прокуратурата и МВР за извършване на необходимите проверки и предприемане на наказателни преследване, ако се установи, че наистина е извършено престъпление.
"Общият брой на жалбите, сигналите, извън тези, които са получени в двата изборния дни – 27 октомври и 3 ноември, е 348 – това са жалбите и сигналите, които през времето от насрочването на изборите до днешния ден са получени извън двата изборни дена", каза говорителят на ЦИК.
78 от тях са срещу решения на общинските избирателни комисии, 137 са относно регистрацията на кандидати, партии и коалиции. 18 от тях са за повторно преброяване.
"Ние сме отнесли тези сигнали до общинските избирателни комисии и до административните съдилища, които са компетентни да се произнасят по всички жалби срещу резултатите от изборите", посочи той.
В ЦИК са получени и 98 жалби и сигнали за предизборната кампания. "В изборния ден – на 3 ноември, са постъпили общо 129 жалби и сигнали, от които 62 във връзка с нарушения на организацията в изборния ден: най-често сигнали относно СИК във връзка с откриването на изборния ден, допускането на застъпници и представители в изборните помещение или други нарушения на цялостната организация на изборите в секциите.
16 са жалбите и сигналите във връзка с нарушения на избирателните права. Това най-често е свързано с недопускане на избиратели да гласуват, тъй като нямат уседналост в даденото населено място, поради което било затова, защото не съвпада техният адрес или защото са подали заявление за гласуване по настоящ адрес, не са били допуснати да гласуват.
44 са сигналите и жалбите за предизборна агитация в изборния ден, като 20 от тях са свързани с публикуването на резултати от социологическите проучвания, по които ЦИК е взела решения, установила е нарушението и оттук нататък следва съставянето на акт за нарушение и впоследствие решение за налагането на предвидената административно-наказателна санкция, а именно имуществена или глоба. Това е срещу общо 9 медии, които са публикували данни в страниците си или по друг начин", допълни още говорителят на ЦИК.
Малко след това по време на изслушването си във Вътрешна комисия,
вътрешният министър Младен Маринов заяви, че
"изборите минаха в динамична обстановка - задържани са 60 лица".
Маринов отговори след въпрос на депутата от ГЕРБ и председател на Вътрешната комисия Пламен Нунев.
Каква е избирателната активност в деня на балотажа
"Изборите минаха в една динамична обстановка, свързана с множество сигнали. Сигналите, които сме приели за първи и втори тур за 2019 са 1644", каза Маринов. Той обясни, че сравнени с изборите за местна власт през 2015 г. са били 2528.
"Голяма част от сигналите бяха от компетентността на ЦИК или ОИК по места", каза министърът. По думите му са образувани 95 досъдебн ипроизводства.
"В рамките на тези досъдебни производства са задържани 60 лица, срещу 75 през 2015 г. Това, което отчитаме като завишен показател са съставените предупредителни протоколи по Закона за МВР", обясни министърът.
Той уточни, че когато сигналът бъде проверен и не са събрани достатъчно данни и не е образувано досъдебно производство, се съставят предупредителни протоколи.
"2019 г. те са 2 348, през 2015 - 1 662. Този показател влияе на превантивните мерки, които са предприети от МВР по обезпечаване на изборите. Това е, което мога да ви кажа в най-общ план. По конкретните досъдебни производства, по някои от тях още се провеждат действия по разследване. Представляват съдебна тайна и няма как да дадем повече конкретика", допълни Маринов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!