И збирателната активност към 18.30 сочи, че 42.85% от българските граждани са дали своя вот. Или това са 2 709 340 избиратели.
(За равносметка - избирателната активност към 17.00 ч. на местните избори през 2015 г. бе 43.19 %. Към този час на местния вот през 2011 г. активността е 41.04 %, а през 2007 г. 7.25 %.)
43.57% от столичани са гласували на първия тур за местна власт в София.
Изборният ден е приключил във всички секции на територията на Столичната община в 20.00 ч. По данни на секционните избирателни комисии са гласували 452 644 избиратели, което е 43.57% активност, отчете председателят на общинската избирателна комисия Полина Витанова.
"Вече пристигнаха две подвижни секционни избирателни комисии – на район "Изгрев" и "Красна поляна", които в момента предават своите протоколи", посочи Витанова и добави, че в рамките на изборния ден са получени около 50 сигнала за нарушения по електронна поща и 6 подадени на място в ОИК, и много подадени по телефона.
"Започва отчитане на резултатите, попълване на протоколите. Те са три, а на места са и по четири. Ще им отнеме време. Първите ще започнат да идват след 22:30 часа", каза тя.
Попитана как определя изборния ден, Витанова каза, че той е бил тежък и съпроводен от много сигнали.
"Сигналите бяха свързани с трудно откъсване на бюлетините от кочаните, което водеше до назъбването им. Това притесняваш избирателите дали бюлетините им са валидни. Механично нараняване на бюлетините от лак по ноктите. И това, че са ги питали за кой вид избор ще гласуват и дали искат да гласуват за всички. Това бяха множество и основни сигнали", обясни Витанова.
Тя определи днешните избори като трудни и добави, че бюлетините са много, което ще затрудни работата на секционните комисии.
220 са жалбите и сигнали, постъпили в Централна избирателна комисия днес за цялата страна. От тях 109 са за нарушение в организацията на изборния процес, 42 са за нарушения в избирателните права, 55 са за предизборна агитация в дена на изборите и 4 за купуване на гласове.
Към 20.00 часа избирателната активност в другите големи градове е:
Малко под 43 % достигна избирателната активност във Варненска област.
Най-висока е активността в област Кюстендил - 86,40%.
С 46,28% избирателна активност приключиха изборите за кмет и общински съветници в община Велико Търново
48,5 % e избирателната активност в Община Кърджали към 21.00 часа.
44,14 % е избирателната активност в община Сливен към 20.00 часа.
До 48,24 процента стигна избирателната активност в област Хасково към 17,30 часа.
С 46.93 % избирателна активност завърши изборният ден в Пловдивска област.
До 17.30 часа в Монтана са гласували 43,6 на сто от избирателите.
48.87% достигна избирателната активност в област Шумен.
В Бургаска област към 17.30 часа най-висока е избирателната активност в община Несебър.
В община Грамада избирателната активност е повече от 75 процента.
Изборният ден в Габрово е завършил в 20.00 часа при избирателна активност 36,26 на сто.
Изборният ден в община Пазарджик приключи при 44,09 процента избирателна активност.
Изборният ден в област Разград приключи при активност от 55,34 процента.
Изборният ден в Ямбол приключи при 44,02 процента избирателна активност.
51,69% е избирателната активност в Област Перник към 20.30 часа.
Изборният ден в област Смолян приключи с 63,34% избирателна активност.
38,48% е избирателната активност в община Видин към 20:00 ч.
56,53% е избирателната активност в община Търговище.
В Добричка област изборите приключиха при активност на гласоподавателите 47.99 на сто.
В Силистренско избирателната активност е 54.79 на сто.
Гласоподавателите в цялата страна са 6 322 979. За изборите са регистрирани 59 партии и 7 коалиции.
От прокуратурата обявиха,
че са образувани 65 досъдебни производства
с предмет престъпления против политическите права на гражданите и престъпления, свързани с изборите, като 10 от тях са бързи производства, а по 55 се провежда разследване по общия ред.
До настоящия момент главният прокурор Сотир Цацаров е поискал от ЦИК даване на разрешение за привличане като обвиняеми и задържане на 6 лица /кандидати за кметове и общински съветници/ по разследване на Специализираната прокуратура и за привличане на 8 лица / кандидати за общински съветници/ като обвиняеми по разследвания на Софийска градска прокуратура. За шестте лица с имунитет по досъдебното производство на Специализираната прокуратура, ЦИК даде разрешение за привличането им като обвиняеми и за задържането им по реда на чл. 64 ал.2 от НПК. С определение на СпНС са задържани под стража 4 обвиняеми.
Коментари
56% от гласувалите днес искат моделът на управление в общината им да бъде променен.
31% считат, че властта трябва да си остане същата. 46% от хората, упражнили правото си на вот, смятат, че е важно един кмет да бъде близък до правителството. Това сочат данните на агенция "Галъп интернешънъл".
Агенция "Тренд" казва, че избирателната активност към 18:00 ч. е 36.1%. "Хубавото време е мотивирало хората да гласуват - в Пловдив 35.9%, в Плевен 39.3%, в Русе 38.3%, а във Варна - 33.1%. Това означава, че в морската столица има ниска избирателна активност", каза Евелина Соколова от "Тренд".
В ефира на NOVA Първан Симеонов от "Галъп" обясни, че добрите партийни структури решават избори. "Българинът гласува с желание за промяна и прагматично. Ние сме народ, който не стига до крайности".
Соколова смята, че на тези избори ще има изненади. "Ще има кандидати, които сме подценявали, а те ще успеят да съберат добри резултати. Определен тип хора припознават и търсят кандидати, които не са с определена политическа формация зад гърба си".
Изборни интриги
Изборни интриги ще има в София, Пловдив и Русе. Около това мнение се обединиха социологът от "TREND" Димитър Ганев и политологът Христо Панчугов в предизборното предаване на NOVA.
Според Панчугов интрига е можело да има и ако шоуменът Слави Трифонов бе влязъл в политиката по-рано.
"На местните избори цената на гласовете е най-висока, тъй като залогът е най-тежък. В сравнително малко община е нормално този глас да тежи много. И натискът за купуването на гласове е много по-силен от европейски и президентски избори например. Това е защото има местни бизнес и корпоративни групи, които понякога грубо казано играят за себе си", коментира Ганев.
"Кампаниите работят трайно срещу това да са интересни на избирателите. Против това да има състезание. Против това да има истински разговор, истински дебат", коментира политологът Христо Панчугов.
Ганев е категоричен, че при наличието на социални мрежи да скриеш резултата от изборите е трудно. Той на мнение, че не може да се забрани на един човек да пише статуси в тях.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!