С токи, имитиращи известни търговски марки, за 2 милиона лева са конфискувани по черноморските курорти, информира МВР.
В курорта "Златни пясъци" са иззети близо 250 флакона с парфюми, 400 чифта слънчеви очила, шапки, хавлии и шалове, чорапи, тениски, потници, дамски чанти и портмонета.
Предлаганите стоки имитирали известни търговски марки, а стойността им възлизала на близо 500 000 лева.
Единият от обектите не за първи път попадал в полезрението на полицията. При инспекция през миналия летен сезон от магазина отново били открити и иззети множество стоки менте.
По Южното Черноморие служителите на реда са иззели стоки за около 1 500 000 милиона лева, носещи логото на защитени търговски марки без необходимото разрешение от притежателя им.
Проверките били в "Слънчев бряг". Открити били около 7000 чифта маратонки и обувки.
От териториалната дирекция на приходната администрация във Варна информираха, че
НАП запечатала четири супермаркета в черноморския комплекс "Албена" и още 11 в курорта "Златни пясъци",
Всички магазини за хранителни стоки са от една и съща верига супермаркети, регистрирани на три отделни дружества.
До крайната мярка се е стигнало след предприетите действия от НАП по обезпечаване на вземания - чрез запор на парични средства от касите на обектите.
И трите дружества имат задължения към НАП в големи размери. Въпреки че дневните обороти на всеки от обектите надхвърля 7000 лева, задълженията към бюджета не се погасяват, пояснява Красимир Павлов, старши експерт в звено "Комуникации" в териториалната дирекция.
След първоначалните изземвания на оборотни средства от касите длъжниците прехвърлят стопанисването на обектите на новорегистрирани дружества, които имат едни и същи собственици. Целта е да се избегне плащането на данъци и осигурителни вноски. Във всичките търговски обекти продължава пълната инвентаризация на стоките, допълват от местната приходна администрация.
Данъчните инспектори разкриха още, че работещите в обектите не са назначени на трудови договори, а на договори "за лизинг". Тоест,назначени към едно от дружествата,те биват преотдавани на другите дружества.
След среща с ръководството на НАП-Варна управителят на дружествата пое ангажимент за погасяване на всички данъчни и осигурителни задължения в най-кратък срок, информира Красимир Павлов.
По думите на директора на НАП-Варна Милена Колева играта на криеница с агенцията води до налагането на подобни крайни мерки.
Според Колева големите търговски обекти и фирми трябва да бъдат за пример на малките търговци, които значително са подобрили поведението си при спазването на данъчните закони през последните месеци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!