Г лобалното потребление на петрол ще намалее с 1 трилион долара през 2020 г., прогнозира Международната агенция по енергетика. Това е почти една трета от общата сума, харчена годишно за суровината. Така стойността на търсенето през тази година ще се свие до около 2,5 трилиона долара.
Пандемията от коронавируса предизвика безпрецедентен спад в енергийните инвестиции в световен мащаб през първата половина на 2020 г., сочат данните на МАЕ.
“Шокирани сме": Какво става в Швеция
Преди избухването на заразата очакванията бяха за ръст с 2%, който щеше да е най-големият от 2014 г. насам. Сега прогнозите са за спад с 20% или 400 млрд. долара в сравнение с 2019 г.
Освен това от МАЕ прогнозират ръст на фалитите в енергийния сектор и сумарен спад на печалбите със 180 млрд. долара.
За първи път от десетилетия: Китай без цели за ръста на БВП
Същевременно заради карантинните мерки, предприети по целия свят срещу пандемията, прогнозите за глобалните емисии на въглероден двуокис сочат рекорден спад. МАЕ очаква намаление на замърсяването с 8% или близо 2,6 гигатона през 2020 г., което би било най-голямото в историята на човечеството.
За сравнение спадът на емисиите от въглероден диоксид в разгара на глобалната финансова криза през 2009 г. беше само 0,4 гигатона.
Кристалина Георгиева: "Тази криза е безподобна"
Данните до този момент обаче сочат, че след всяко намаление на замърсяването следва скок и емисиите от парниковия газ се повишават по-бързо, отколкото са паднали. Дали това ще се случи и този път зависи от инвестициите в енергийния сектор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!