О ще през далечната 1879 г. ботаникът Уилям Бийл от Мичиганския държавен университет е заровил 20 бутилки със семена в тях. Той провел експеримент, за да определи тяхната устойчивост във времето.
Повече от 140 години по-късно някои от семената от последната изкопана бутилка са покълнали, съобщава Science Alert. В ново проучване изследователи от Мичиганския държавен университет са оценили геномите на отглежданите растения, за да определят дали наистина съответстват на тези, описани от Бийл. Генетичното изследване е разкрило изненада, а констатациите допълват познанията на учените за дълготрайните видове семена и жизнеспособността на семената в естествени почвени условия.
„Най-голямата изненада за мен е, че семената покълнаха отново. Удивително е, че нещо толкова старо все още може да расте“, казва биологът Франк Телевски от Мичиганския държавен университет
В началото на експеримента 20-те бутилки били пълни с повече от хиляда семена, от 21 вида растения. Бутилките били заровени с гърло, наклонено надолу, за да не се събира вода в тях.
'Zombie Seeds' Buried 144 Years Ago in a Secret Location Reveal a Surprising Plant https://t.co/GLpVQTfC4c
— ScienceAlert (@ScienceAlert) November 14, 2023
Основната цел е била да се помогне на фермерите да разберат, как да се справят с плевелите, които продължават да съществуват в земята - много преди да бъдат изобретени пестицидите.
Идеята е била да се изкопава по една бутилка на всеки пет години. С течение на времето изследователите са удължили времето между разкопките. Към момента те изкопават нова бутилка на всеки 20 години.
Въпреки че много от семената са мъртви, някои са оцелели – и за първи път в този експеримент, екипът е използвал най-новата технология за ДНК анализ, за да идентифицира правилно, кои видове семена все още са годни за употреба.
„Ние регистрирахме наличие на семена от Verbascum blattaria и Verbascum thapsus. Бийл е написал в своите трудове, че е включил само семена от Verbascum thapsus, така че трябва да е станало някакво объркване”, казва биологът Грейс Флеминг.
С оставащите четири бутилки експериментът е планиран да продължи до 2100 г. Бутилките остават на тайно място, така че да не могат да бъдат отваряни или манипулирани от никой извън изследователския екип, посочва Science Alert.
И въпреки че сме виждали по-стари семена, които все още поникват, никое изследване не е било толкова последователно и обмислено в методите си за толкова дълго време, дори когато целите и уместността на изследването са се променили с времето.
„Повече от 140 години от началото на експеримента въпросът за дълголетието на семенната банка придоби ново значение, включително за опазване на редки видове и възстановяване на екосистеми“, казва екологът Ларс Брудвиг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!