Н ово проучване показа, че мнозинството от американците смятат, че даването на бакшиши не трябва да е задължително.
Проучването, проведено от 20 до 23 септември 2024 г. от Talker Research, обхваща 1000 американци от различни възрастови групи и установява, че 73% от анкетираните предпочитат бакшишите да не са задължителни, а само 22% смятат, че те трябва да са задължителни.
Макар че повечето хора са против идеята за задължително даване на бакшиши, има известна разлика между поколенията. Представителите на поколението Z и милениалите са по-склонни да подкрепят задължителните бакшиши - съответно 29% и 30% от тях подкрепят идеята. Но по-възрастните поколения, като бумърите и мълчаливото поколение, бяха по-склонни да подкрепят идеята бакшишите да не са задължителни - 82 и 86 процента.
Tipping in America feels like a broken system.
— Ole Lehmann (@itsolelehmann) August 20, 2024
I don't get why taxes aren't included in the prices, and then you're expected to add an extra 18-20% on top?
Also, tips for basic service like a coffee order seems EXTREMELY excessive to me. pic.twitter.com/LPvZPzAiU6
Мери Кинг е бивш управител на ресторант и редактор на сайта за съвети за ресторантьорския бизнес The Restaurant HQ. Тя заяви пред Newsweek, че културата на бакшишите в САЩ е сложна: „Разкриването на културата на бакшишите ще бъде много по-сложно, отколкото повечето хора си представят. В проучване след проучване мнозинството от работниците, получаващи бакшиши, предпочитат моделите, основани на бакшиши, пред алтернативните, което прави всяка промяна от бакшиши предизвикателство.“
Кинг също така обясни, че бакшишите често са все още важни за работниците в бранша.
„Работниците, получаващи бакшиши, обикновено работят с ненормирано работно време и от тях се очаква да бъдат на разположение, когато бизнесът е зает, но това не винаги означава пълно работно време. Важно е да помним, че когато говорим за бакшиши, става дума за хора, които се опитват да изкарват прехраната си в непредсказуеми условия“, каза тя.
Резултатите от проучването отразяват по-широк разговор за културата на бакшишите в Съединените щати, която датира от средата на 19-ти век. Даването на бакшиши е въведено в САЩ от заможни американци, завърнали се от Европа, където даването на бакшиши на слугите се е смятало за признак на изтънченост.
Практиката става по-разпространена в епохата на реконструкцията след Гражданската война, особено в хотелиерството, където новоосвободените роби са наемани на ниски заплати и разчитат основно на бакшиши, за да изкарат прехраната си.
През 1938 г. Законът за справедливите трудови стандарти установява минимална работна заплата, но изключва от разпоредбите си работниците, които получават бакшиши. До 1966 г. е въведена отделна, много по-ниска минимална заплата за работниците, получаващи бакшиши - политика, която продължава и до днес.
Авторът и експерт по етикет Ричи Фриман, известен още като The Modern Manners Guy (Модерните маниери), заяви, че макар бакшишите да са важни за професии като сервитьори и хотелски персонал, където качеството на услугата е основен фактор, практиката се е разпространила в нови области след въвеждането на COVID, което често създава неудобни ситуации за потребителите.
People love the idea of no taxes on tips.
— John Stossel (@JohnStossel) October 15, 2024
Trump AND Harris agree!
But economist @AllisonSchrager warns: “You’ll have to pay tips for everything!”
That’s not the candidates only bad policy: pic.twitter.com/SIVHOvidrz
Даването на бакшиш за каквото и да било е признание за свършената работа и зависи от преценката на потребителя. Сега обаче даването на бакшиши се е превърнало в практика на чувство за вина, а не в знак на благодарност“, казва Фриман пред Newsweek.
„Изведнъж касиерките на Starbucks поискаха бакшиш или пица за изнасяне поиска бакшиш, заведенията за бързо хранене го направиха задължително, както и да го наречем. Всичко това не се е случвало - или не е било според очакванията - преди COVID“, споделя още Фриман.
Понастоящем федералната минимална работна заплата за работници с бакшиши е 2,13 долара на час, като бакшишите се очаква да покриват разликата до стандартната минимална работна заплата. Само седем щата обаче - Аляска, Калифорния, Минесота, Монтана, Невада, Орегон и Вашингтон - изискват от работодателите да плащат на работниците с бакшиши пълния размер на щатската минимална работна заплата преди бакшишите.
Това проучване на случаен принцип с двоен избор е проведено от компанията за пазарни проучвания Talker Research, чиито членове на екипа са членове на Обществото за пазарни проучвания (MRS) и на Европейското общество за изследване на общественото мнение и маркетинг (ESOMAR).
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!