В зависимост от езика, който говорите, вашето око възприема цветовете и света по различен начин.
Човешкото око може да възприема милиони цветове. Но не всички усещаме тези цветове по същия начин, обяснява BBC.
Някои хора не могат да видят разликите в цветовете - така наречената цветна слепота - поради дефект или отсъствие на клетките в ретината, които са чувствителни към високи нива на светлина. Разпространението и плътността на тези клетки също се променя при хората с "нормално зрение", което ни кара да виждаме един и същ цвят по малко по-различен начин.
Възприемането на цветовете се случва главно в главите ни и така е субективно.
Вземете например хора със синестезия, които могат да изпитат възприятието за цвят с букви и цифри. Синестезията често се описва като свързване на сетивата - когато човек може да види звуци или да чуе цветове.
Друг пример е класическата илюзия на Аделсон. Струва ви се, че квадратче "А" и квадратче "В" са с противоположни цветове. Оказва се обаче, че техният цвят е абсолютно еднакъв, но мозъкът ни ги вижда като различни.
So, as an example of how fun color perception works, A and B are EXACTLY the same color in this image: pic.twitter.com/pU66dkNgZs
— Kathryn Long 😽 Kissing Kat 😽 (@StarKat99) 27 февруари 2015 г.
Специалисти използват цветова терминология, за да разграничават оттенъци и нюанси.
Различните езици и културни групи също изрязват цветовия спектър по различен начин.
Забележително е, че повечето от езиците в света имат пет основни цветови термини. Както и тъмно, светло и червено, тези езици обикновено имат термин за жълто и термин, който означава както синьо, така и зелено. Това означава, че тези езици нямат отделни термини за "зелено" и "синьо", но използват един термин, за да опишат и двата цвята.
Руският, гръцкият, турският и много други езици също имат два отделни термина за синьо - един, отнасящ се изключително до по-тъмни нюанси, и един за по-светли нюанси.
Какъв цвят е тази рокля и защо хората я виждат различно
Е, не! В какъв цвят са тези джапанки според вас?
Гръцките граждани, които използват два основни цветови термини, за да описват светло и тъмносиньо, са по-склонни да видят тези два цвята като по-сходни, след като живеят във Великобритания
Начинът, по който възприемаме цветовете, също може да се промени през целия ни живот.
Това се случва, защото научаването на нов език е като даването на нашия мозък способността да интерпретира света по различен начин - включително начина, по който виждаме и обработваме цветовете.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!