З а първи път в нощното небе на Марс е открито зелено сияние. Science Alert посочва, че бихме могли да наблюдаваме интересният феномен, без да сме въоръжени със специализирана професионална техника.
Докато е обикаляла около Марс, мисията ExoMars Trace Gas Orbiter на Европейската космическа агенция (ЕКА) е забелязала марсианското нощно небе да свети с проблясъци в оптичния спектър.
Светлината е толкова ярка в полярните райони, че изследователите може да я използват като източник на светлина, разказват експерти.
Синьо-зелено сияние над Турция преди голямото земетресение: Теорията на учените
"Тези наблюдения са неочаквани и интересни. Те могат да бъдат полезни при бъдещи пътувания до Червената планета", казва планетарният учен Жан-Клод Жерар от Университета в Лиеж в Белгия.
Всъщност нощното сияние е често срещано явление в атмосферите на Слънчевата система. Редица неща могат да накарат нашата атмосфера да излъчва собствена светлина през нощта.
Nightglow on Mars is as bright in ultraviolet as our northern lights on Earth.
— NASA (@NASA) August 6, 2020
Images of the pulses of light, taken by our @NASAMars MAVEN orbiter, are being used by scientists to illuminate complex circulation patterns in the atmosphere: https://t.co/ridRVZ4tHR pic.twitter.com/W5nv7wU8pK
През деня слънчевата светлина разделя молекулите в процес, наречен фотодисоциация. През нощта обаче, далеч от силното излъчване на Слънцето, свободните атоми могат да се свържат отново в молекули. При този процес те отделят излишната си енергия под формата на фотони. Това обясняват учени за явлението.
Тук, на Земята, нощното сияние се вижда от космоса като слоеве зелена, златиста и дори червеникава светлина в зависимост от участващите молекули.
Но на други планети нещата са малко по-малко впечатляващи, поне за човешкото око. Нощното сияние на Венера е инфрачервено. На Юпитер сиянието е по-скоро ултравиолетово.
Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия
На Марс е наблюдавано инфрачервено и ултравиолетово нощно сияние. Учените дори са регистрирали дневно сияние, причинено от атмосферното поглъщане и освобождаване на енергия от слънчевата радиация във видимия спектър на Марс.
"Досега не е наблюдаван спектър на нощно сияние във видимата област", обясняват изследователите.
"Разпръснатата слънчева светлина възпрепятства подобни измервания от земната повърхност, а нито един космически инструмент не е наблюдавал видимото нощно сияние на Марс", посочват още те.
Eerie Green Night Sky Discovered on Mars Could Guide Future Explorershttps://t.co/kZbBxVXvER#science #today
— Pure Science 🔭🔬🧪🚀🧬🦖 (@Pur3Science) November 16, 2023
Жерар и колегите му са проучили данните от Trace Gas Orbiter. Те са се фокусирали върху откриването на признаци на нощно сияние в ултравиолетовите и видимите дължини на вълните.
“Между височини от 40 и 60 километра на южния полюс е забелязано видимо нощно сияние по време на марсианската зима”, съобщават учените
Според изследователите това е резултат от пренасянето на кислородни атоми от слънчевия марсиански ден, които се съединяват в диоксиген, като при това излъчват сияние - достатъчно ярко, за да бъде видяно от земята.
Всички видове атмосферни сияния са следи от химията, циркулацията и процесите в атмосферата.
"Това нощно сияние, предизвикано диоксиген би трябвало да може да се наблюдава от марсиански орбитален апарат, както и от марсианската повърхност с невъоръжено око при ясно небе", посочват изследователите.
Nightglow on Mars is as bright in ultraviolet as our northern lights on Earth. Images of the pulses of light are being used by scientists to illuminate complex circulation patterns in the atmosphere.
— Infiniti Insight (@INFINITISTUDIO) September 26, 2020
(Credit: NASA/MAVEN/Goddard Space Flight Center/CU/LASP)#space #Mars #science pic.twitter.com/uNLy1UY67M
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!