М акар че повечето от нас не биха искали да се намират във водата с температура -2°C под зимния лед на Антарктида, за морските обитатели, които обикновено живеят там, тя е направо балсам в сравнение с повърхността над нея. Всъщност животът там процъфтява - т.е. докато не се появи така нареченият „пръст на смъртта“.
В клипа по-долу от поредицата на Би Би Си „Великите сезони на Земята“ снимачните екипи успяват да заснемат формирането на един такъв пръст, който страховито пълзи към морското дъно и след като го докосва, продължава да замразява всичко по пътя си.
Макар че подобни кадри могат да създадат усещането за филм, в който има нашествие на зловещи извънземни с дълги пръсти, за щастие не става дума за извънземна дейност - това е тръба от лед, наречена бриникъл, която се формира само за няколко часа.
Как се образуват бриниклите?
Когато се образува морски лед, солите в морската вода не стават част от структурата; вместо това те образуват джобове от студен солен разтвор в леда, който не замръзва поради високото съдържание на соли. Ако има възможност да излезе във водата отдолу, този разсол потъва - съдържанието на сол го прави много по-плътен от водата, в която попада.
Спомняте ли си, когато казахме, че водата под леда е приятна и (относително) топла? Разсолът също е много, много по-студен. В резултат на това, докато потокът от солен разтвор се спуска надолу, той замразява морската вода около него и ето, че се получава солен разтвор.
Приказката обаче не свършва дотук. След като бриникълът - известен още като леден сталактит - достигне морското дъно, той може да продължи да се разпространява, замразявайки земята и всичко, което се намира върху нея.
Заснемане в действие
Заснемането на процеса на формиране в действие обаче е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Въпреки че учените наблюдават бриниклите от десетилетия, едва през 2011 г. екип, работещ по поредицата „Замръзналата планета“, за първи път успешно заснема образуването на бриникъл.
„При големия студ и необходимостта от смяна на въздушните резервоари водолазите не можеха да останат достатъчно дълго на дъното, за да заснемат цялото събитие“, както обяснява продуцентката на поредицата Катрин Джефс в клип зад кулисите.
Отговорът? Подводна камера, която може да заснема времеви интервал. Проблемът? Такъв комплект не съществуваше. За щастие, подводният оператор Хю Милър е на работа и след като работи денонощно, за да създаде прототип, екипът успява да успее там, където никой друг не е успял.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!