Д инастията Цин в Китай, се радвала на невероятен социално-политически успех в продължение на два века. До 1912 г. китайският род се сринал.
Причините за разрухата на имперската система отдавна се обсъждат, а ново проучване подчертава три фактора, които са изиграли роля в унищожението на рода Цин.
Водени от манджурския народ, Великата династия Цин поема контрола над Пекин през 1644 г. По това време столицата на Китайската народна република достига най-голямата си площ, пише Science Alert.
През 1820 г. императорската династия превръща Китай в най-голямата икономика в света, но проблемите предстоят.
Изследователи от университета в Осака в Япония използваха структурно-демографската теория (SDT), за да начертаят падането на династия Цин.
Теорията, която се основава на математически модели, разделя обществата на четири части - държава, елит, население и допълнителен компонент, който измерва политическата нестабилност. Всеки раздел влияе на останалите по динамичен начин, посочват учени.
„Ние твърдим, че четирикратната демографска експлозия, достигнала своя връх през 19 век, нарастващата конкуренция за стагниращ брой елитни позиции и увеличаващият се държавен фискален стрес се съчетават, за да създадат все по-недоволно население, което води до значителни вътрешни бунтове“, пишат изследователите.
Ръстът на населението доведе до пренаселеност, бедност и преливане на квалифицирани бюрократи, които не могат да се издигнат, казват изследователите. Разходите за поддържане на реда, свързани с изчерпването на сребърните резерви и вноса на опиум, изострят проблемите още повече.
Изглежда, че владетелите на Цин са били напълно наясно с тези проблеми – те просто не са действали достатъчно умно и бързо. Комбинация от вътрешни и външни геополитически фактори в крайна сметка подпечата съдбата на династията, пише Science Alert.
„Това ясно демонстрира, че всяка икономика трябва да бъде бдителна, тъй като обстоятелствата могат да се променят доста бързо“, казва ученият, Георг Орланди.
Екипът прави паралели между условията на падението на династията Цин и някои от проблемите и нестабилността в днешните общества, включително нарастващото неравенство и намаляващите възможности за напредък – проблеми, с които правителствата би било добре да се справят.
Това обаче е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. „Изключително важно е да разберем произхода на подобни нестабилности“, посочва Орланди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!