Д а си жена в самото начало на 20-ти век не е било едно от най-приятните неща, които могат да ти се случат.
Да си жена, която да се набива в очите на мъжете, е било дори още по-лоша идея.
По тази житейска пътека обаче решава да поеме Маргарета Гертруда Зеле, която по-късно всички ще познават като Мата Хари.
Огнената ѝ и непримирима същност не ѝ позволяват да е просто част от тълпата. Нейната мисия е да изпъква, да бъде различна. Точно с това си държание обаче тя сама подписва смъртната си присъда.
Маргарета се ражда през август 1876г в Леуварден, Нидерландия. След като на 15-годишна възраст остава без майка, баща ѝ изпраща нея и тримата ѝ братя в различни краища на страната при роднини, които да се грижат за тях.
Още от юношеските си години Маргарета расте с мисълта за това, че чрез тялото си ще успява да контролира мъжете в своя живот.
Когато е само на 19г., се жени за по-възрастния с 21г. офицер Рудолф Маклеод, отговаряйки с провокативна снимка на негова обява във вестник.
По време на деветгодишния им брак се раждат две деца – момиче и момче. Момченцето умира през 1899г. след отравяне при неизяснени обстоятелства.
Вижте кои са едни от най-известните шпиони в историята
Вниманието, което Мата Хари получава от мъжете, дразни нейния съпруг и скандалите, както и изблиците му след консумацията на големи количества алкохол, стават все по-чести.
В началото на 20-ти век пътищата на Мата Хари и Маклеод се разделят, той заминава заедно с дъщеря им, а тя става куртизанка на френски дипломат, който ѝ помага да сбъдне мечтата си и да стане танцьорка.
През 1905г. с дебюта ѝ на парижката сцена се ражда и новото ѝ име – Мата Хари, което в буквален превод означава „окото на деня”.
За Мата Хари животът в Париж е истинско ново начало. Френската публика я приема радушно и се възхищава от изкуството, което тя създава с помощта единствено на своето тяло.
Тази парижка мечта обаче не продължава дълго, тъй като на сцената започват да се появяват все по-млади и по-красиви момичета, като междувременно интересът към Мата Хари прогресивно намалява.
"Уличниците", без които историята нямаше да е същата
Тя започва да се вмъква в леглото на различни влиятелни мъже, като по този начин си осигурява висок стандарт на живот. Сред любовниците ѝ са включително и немски офицери.
Началото на Първата световна война не е пречка за Мата Хари, която благодарение на това, че е гражданка на неутралната в случая Нидерландия, може да пътува без проблем.
Вече близо 40-годишна Мата Хари се влюбва в 21-годишния руски военен Владимир де Маслоф. След като е изпратен на фронта, Владимир е ранен тежко и ослепява с едното око.
Решена да му помогне на каквато и да е цена, Мата Хари приема предложението на Жорж Ладу да шпионира в полза на френското разузнаване.
Мата Хари неведнъж е наричана „двоен агент”, като според някои източници е лавирала между французите и германците. Други обаче твърдят, че всичко е било една игра между двете разузнавателни служби, а Мата Хари се е превърнала в изкупителната жертва.
Французите я арестуват на 13 февруари 1917г. макар и без убедителни и дори без никакви доказателства за това, че тя е агент на Германия.
Мата Хари е хвърлена в затвора, а единственият човек, който има право да вижда е възрастният ѝ адвокат.
По време на един от разпитите холандката споделя, че веднъж немски дипломат ѝ е предложил 20 000 франка, за да му предаде информация от френска страна. Въпреки това тя се заклева, че никога не е издавала никаква информация от страна на френското разузнаване.
Мата Хари е екзекутирана на 15 октомври 1917г.
Малкото присъствали на екзекуцията ѝ си спомнят как е пристигнала на мястото, облечена в синьо палто и стилна шапка.
Хладнокръвно пристъпила на обозначеното място. А щом свалили превръзката от очите ѝ, тя съвсем безскрупулно изпратила няколко въздушни целувки към своите палачи.
Смъртта ѝ била бърза, след като изстрелите били като цяла лавина.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!