М оже да ви се струва варварско, но да сложите бебе в клетка е било смятано за нещо съвсем нормално само преди век.
Висящите „бебешки клетки“ излезли на мода, след като били изобретени през 1922 г., но всичко е тръгнало от книгата на д-р Лутър Емет Холт от 1884 г. - „Грижата и храненето на децата“.
Там е написано, че бебетата трябва да бъдат „проветрявани“.
„Необходим е чист въздух за обновяване и пречистване на кръвта, а това е също толкова необходимо за здравето и растежа, колкото и правилната храна“, пише Холт. „Апетитът се подобрява, храносмилането се подобрява, бузите стават червени и се виждат всички признаци на здраве.“
The bizarre history of the baby cage, 1934-1948 New York pic.twitter.com/BagYeHYOFL
— imumbox (@imumbox) May 8, 2022
Тогава се е мислело, че този метод помага за здравето на бебетата и укрепва имунната им система, за да издържат по-лесно при обикновени настинки. Смятало се, че излагането на бебета на ниски температури - както навън, така и чрез къпане в студена вода - ще им осигури известен имунитет срещу заразяване с леки заболявания.
In the late 19th century, in Britain, they used to "air" babies to promote healthy life. This got started cropping from the parenting books and was introduced by Dr. Luther Emmett Holt who wrote about "airing" in his 1894 book The Care and Feeding of Children. pic.twitter.com/kcimTKVv4p
— The Bizdom (@teambizdom) July 10, 2021
И докато лекари като д-р Лутър Емет Холт съветвали просто да се постави кошницата за новородено близо до отворен прозорец, някои родители отишли малко по-далеч. Елинор Рузвелт, която по нейни думи „не знаеше абсолютно нищо за отглеждане или хранене на бебе“, купила телена клетка за пилета след раждането на дъщеря си Анна. Закачила я на прозореца на апартамента си в Ню Йорк и оставяла Ана вътре да си подремне, докато загрижен съсед не заплашил, че ще я докладва на властите.
"Baby Cages: The 1930s Solution To Giving Your Child Fresh Air"#antinatalism pic.twitter.com/48d17xRDrE
— animal liberation, antinatalism, atheism & realism (@TheBaldVegan) March 24, 2020
Изненадващо, но това се превръща в мода. Първият търговски патент за бебешка клетка е подаден през 1922 г. от Ема Рийд от Спокейн, Вашингтон. Клетките стават популярни в Лондон през 30-те години на миналия век сред живеещите в апартаменти без достъп до дворове.
Не е съвсем ясно кога точно популярността на бебешките клетки е започнала да намалява, но вероятно има нещо общо с нарасналите притеснения за безопасността на децата през втората половина на XX-ти век.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!