Н а 23 септември 1641 г. край бреговете на Корнуол потъва английски галеон на име Merchant Royal, натоварен със злато и сребро. Потъналият кораб е изгубен и до днес. Смята се, че в мокрите му корпуси се крие едно от най-ценните съкровища от потънали кораби в историята.
Почти сигурно е, че това е голямо съкровище, но дали е "корабокрушението за милиард паунда", описано от някои източници и агенции?
С какво се е занимавал корабът в своето време?
Merchant Royal е построен в Кралската военноморска корабостроителница в Дептфорд и е спуснат на вода през 1627 г.
За капитана на кораба, Джон Лимбрей, не се знае много, освен че след потъването на кораба той живее в Лаймхаус, Лондон.
Also on this day
— Halcyon Daisy 🏴 🇬🇧 (@_Halcyon_Daisy) September 23, 2020
1641 The Merchant Royal 17th century English merchant ship lost at sea off Land's End. On board at least 100,000 pounds of gold (equivalent of approx 1 billion pounds today) 400 silver bars & approx 500000 pieces of 8. One of the most valuable wrecks of all times pic.twitter.com/beoYAY8Hq6
През XVI и XVII в. Англия и Испания се колебаят между периоди на мирни отношения и войни. През 30-те години на XVI в. капитан Лимбрей се възползва от този период на стабилност, за да прекара няколко години в търговия с испанските колонии в Новия свят, включително Карибския басейн.
Според един съвременен разказ 700-тонният кораб имал екипаж от "80 моряци, освен пътниците".
На връщане към Англия, с кораба, който вече бил пълен с богатства от успешната търговска мисия, Лимбрей се отбил в Кадис в Испания за дълъг престой.
Каква е била целта му, когато е потънал?
Когато през септември 1641 г. галеонът изпада в затруднение край бреговете на Корнуол, той е на път за Фландрия, вероятно с цел да заобиколи южното крайбрежие на Англия по пътя и да се отбие в родното си пристанище Дартмут за жизненоважен ремонт.
Докато е в Кадис, капитан Лимбрей сключва изгодна сделка с испанските власти за транспортиране на сребро и злато до пристанищния град Антверпен, за да плати на 30 000 души хабсбургски гарнизон там.
За известно време корабът е бил засегнат от течове, като ремонтът е бил извършен в Кадис. Очевидно те не са успели да отстранят проблема, тъй като след напускането на Кадис корпусът на кораба отново е протекъл. При бурно море и неизправни помпи корабът започва да поема все повече вода. На 23 септември 1641 г. край западния бряг на Корнуол, "на десет левги [около 34 мили] от Ландс Енд", търговският кораб потъва.
When the Merchant Royal sank in 1641, it took a payload of 100,000 pounds of gold and 400 bars of Mexican silver down with it.
— Ancient Origins (@ancientorigins) June 29, 2019
https://t.co/XShqmKkOOS
Осемнадесетте щастливци от екипажа са спасени от друг кораб, но вероятно без да спасят ценното съкровище, тъй като се говори, че капитанът след това е бил съкрушен човек.
Какво е имало на борда и каква е стойността му днес?
Онлайн статиите и уебсайтовете, в които се обсъжда корабокрушението, се различават в оценките си за стойността на потъналото съкровище. Най-високата цифра е около 20 млрд. паунда, а най-консервативната оценка е 250 млн. паунда. Едно от често цитираните числа е 1 млрд. паунда, което вероятно е често повтаряна стойност, защото е вълнуваща сума, но не е абсурдно висока.
И така, коя от тези оценки е най-близка до целта?
Съдържанието на потъналия кораб, което струва 20 млрд. паунда, е неоснователно и не прилича на никаква оцеляла информация за кораба. Според мен решаващата грешка, допусната при тези оценки, е тълкуването на съвременните източници. В брошура от 1641 г., която се съхранява в Британската библиотека, се дава описание на корабокрушението. В нея се описва, че "Merchant Royal" е потънал с "300 000 готови боливара" (кюлчета) и "100 000 лири в злато и още толкова в скъпоценности".
Това съвпада с оценката, дадена в част от държавните документи на Чарлз I от 30 септември 1641 г., в която се обсъжда новината за потъването на "Merchant Royal". В нея той описва загубата на товара като "най-голямата, която някога е претърпявал един кораб, като стойността ѝ е поне 400 000 лири [400 000 GBP]".
Изглежда, че тези източници са били погрешно изтълкувани от някои като отнасящи се до килограми. Това наистина би направило съкровището астрономически ценно, но аз смятам, че в тези източници ясно се говори за лири във валута.
Независимо дали стойността на скъпоценностите от описанието в брошурата от 1641 г. може да бъде изведена като 500 000 или 800 000 лири, в зависимост от това как я четете, ако приемем цифрата 400 000 лири от меморандума на Чарлз I за консервативна стойност на плячката, стойността на съкровището става малко по-скромна от един милиард лири.
Според конвертора на валути на уебсайта на Националния архив на Обединеното кралство 400 000 паунда през 1640 г. са стрували малко над 47 млн. паунда през 2017 г. Разбира се, трябва да се вземат предвид и промените в цената на златото. През 1641 г. цената на златото в Англия е била приблизително 3,73 лири за тройунция [мерна единица за тегло на благородния метал]. Това означава, че златото на стойност 100 000 паунда, споменато в брошурата, трябва да е тежало около 26809 тройунции. По днешни цени това количество би струвало малко под 35 млн. паунда.
Също така на борда е имало личен товар от стоки, вещи или пари на всеки член на екипажа. Така че, като се вземат предвид промените в цените на среброто и златото и като се допускат различни тълкувания на източниците, заедно с факта, че пълният обхват на това, което се намира там долу, е неизвестен, една либерална оценка би била 150-300 млн. паунда.
Открити ли са останките?
Накратко, не. Потъналият кораб Merchant Royal и до днес не е открит. През 2007 г. американска компания открива в североизточната част на Атлантическия океан голям и ценен кораб. Тогава се появиха слухове, че това е Merchant Royal, но сега се смята, че това е испански кораб от 18-ти или 19-ти век. Макар че самоличността на кораба, който са открили и от който са спасили съкровището, не е окончателно установена, експертите са напълно сигурни, че това не е Merchant Royal.
През март 2019 г. корнуолски рибари изваждат нещо малко по-голямо от риба тон - огромна котва на 20 мили от Лендс Енд и на около 300 фута дълбочина. Експертите смятат, че тя може да е от изгубения галеон, тъй като отговаря на този тип, който би бил използван от Кралския търговски кораб.
На 380-ата годишнина от потъването на кораба обаче търсенето на съкровището на Merchant Royal продължава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!