С ептември 1939г. Германия нахлува в Полша. Две седмици по-късно примерът ѝ е последван от Съветския съюз. На 17 септември Полша капитулира, а само ден по-късно Германия и СССР излизат със съвместна декларация, която обявява разпадането на държавата Полша и поделянето ѝ помежду им.
Те призовават към прекратяване на всякакви военни действия, за да се запази мира в Източна Европа. В противен случай вината за войната би била изцяло на Великобритания и Франция.
На 28 септември същата година Германия и СССР подписват Договора за дружба и граници, който официално признава унищожаването на независимата полска държава. Следват сравнително мирни седмици на Стария континент.
Първите искри
До 30 ноември 1939г., когато Съветския съюз започва нахлуване на финландска територия. Два дни по-рано СССР анулира договора за ненападение между двете страни от 1932г.
Отношенията между Русия и Финландия винаги са били обтегнати. До началото на 19-ти век Финландия представлява източната част от Кралство Швеция. През 1809г. Руската империя завладява Финландия и я превръща в автономна държава в своите граници.
В края на века обаче политиката на империята поема по съвсем различна посока. Опитът за русификация и вливане на Финландия като неделима част от Руската империя не се приема добре от финското население.
Това поставя началото на конфликта между двата народа. След Първата световна война и разпадането на империята Финландия успява да придобие независимост. Въпреки това тя си остава обект на интерес от страна на новосъздадения Съветски съюз.
Началото на войната
Зимната война от края на 1939г. и началото на 1940г. е друго ключово събитие в отношенията между двете страни. На 30 ноември 1939г. съветската армия навлиза във Финландия с 21 дивизии и бомбардира Хелзинки.
С оглед на недоволството от страна на световните лидери Съветският съюз се опитва да оправдае своето нападение. Въпреки това финският президент Юхо Кусти Паасикиви обявява, че СССР е нарушила три декларации с тези свои действия: мирния договор от Тарту от 1920г., пакта за ненападение между Финландия и СССР от 1932г. и конвенцията на ОН, която Съветският съюз подписва през 1934г.
В началото на конфликта, познат като Зимната война, финландският генерал Карл Густав Манерхайм използва превъзхождаща бойна тактика и успява да нанесе много сериозни поражения по съветската армия.
Войниците на СССР са по-зле подготвени за зимните условия и голяма част от тях умират от сковаващия студ. Финландската армия се придвиждва на ски, носи маскировъчни бели дрехи и използва максимално предимствата на природните дадености – гори и блата.
В хода на войната обаче Съветският съюз набира предимство и малобройната финска армия става все по-уязвима. Надеждата за помощ от френско-британските войски е осуетена от Норвегия и Швеция, които отказват през тяхната сухопътна и въздушна територия да преминават армии.
Равносметка и условен мир
Финландия е принудена да поиска мир. На 6 март 1940г. финското правителство изпраща своя делегация в Москва, която да проведе преговори. На 12 март 1940г., преди точно 79г., се подписва Московския мирен договор, с който се слага край на военните действия на територията на Финландия.
Очаквано, съветско-финландската граница се променя. Финландия отстъпва части от общините Сала и Кунсамо, целия Карелски провлак, а също и финландската част на полуостров Рибачий.
Повече жертви в Зимната война дава СССР. Съюзът губи между 130 и 170 хиляди души, а почти 200 хиляди са ранените. Човешките загуби за Финландия са 26 хиляди, а ранените са около 45 хиляди.
Само месец след сключването на мирния договор между Финландия и СССР Германия напада Дания и Норвегия. През месец май с нападането на Холандия, Белгия и Люксембург, се открива Западния фронт и Втората световна война се превръща в реалност, която ще бъде запомнена като една от най-големите трагедии в историята на човечеството.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!