Б ритански екип от археолози разкри реконструираното лице на 75 000-годишна неандерталска жена.
(Във видеото може да научите повече за: Нови факти за неандерталците и защо е важно да ги знаем)
Жената е кръстена Шанидар Z (Shanidar Z) заради името на пещерата, в която е намерена през 2018 г. Но последното откритие кара експертите да изследват мистерията на близо 40-годишната неандерталска жена, починала в спяща позиция под огромен вертикален каменен знак.
Смята се, че долната част на скелета ѝ е изкопана през 1960 г. по време на новаторските разкопки на американския археолог Ралф Солеки, при които той открива останките на поне 10 неандерталци.
Откриването на струпване на тела с едно от тях, заобиколено от купчини древен прашец, го кара да твърди противоречиво, че това е доказателство за погребални ритуали с мъртвите, поставени върху легло от цветя.
Политическите трудности доведоха до това, че на екипа от университетите "Кеймбридж" и "Ливърпул Джон Мурс" бяха необходими около пет десетилетия, за да се върнат на мястото в планините Загрос в Северен Ирак.
Последните неандерталци са измрели мистериозно преди около 40 000 години, само няколко хиляди години след появата на хората.
Черепът на Шанидар Z - смятан за най-добре запазената неандерталска находка през този век - е бил сплескан до дебелина от два сантиметра, вероятно от скално срутване сравнително скоро след смъртта.
Професор Греъм Баркър от Института за археологически изследвания "Макдоналд" в Кеймбридж, който ръководи разкопките в пещерата Шанидар, заяви пред АФП, че екипът "никога не е очаквал да открие повече неандерталци".
Теория за погребението на цветя
"Искахме да се опитаме да датираме тези погребения... да използваме обекта, за да повдигнем въпроса защо са изчезнали неандерталците, а след това започнахме да откриваме тези парчета", каза той.
Meet Shanidar Z: 75,000-Year-Old Neanderthal Woman's Face Reconstructedhttps://t.co/RvHrB5Kg7M
— 🌏PEACE✌️☮️🍀♻️ (@SaoghalPeace) May 2, 2024
Шанидар Z е петото тяло, което е идентифицирано в групата, погребана в продължение на поне няколкостотин години точно зад скалата в центъра на пещерата.
Археолозите смятат, че камъкът е бил използван като идентификатор, за да могат странстващите неандерталци да се връщат на същото място, за да погребат мъртвите си.
Последните изследвания на члена на екипа професор Крис Хънт от университета "Джон Мурс" сочат, че прашецът, който породи спорната теория на Солецки за "погребването на цветя", всъщност може да е дошъл от пчели, озовали се в дъното на пещерата.
Но Хънт заяви, че все още има доказателства - като например останките на частично парализиран неандерталец, открити от Солеки - че видовете са били по-съпричастни, отколкото се смяташе досега.
"Имаше огромна преоценка, която всъщност беше започната от Ралф Солеки в тази пещера с "Шанидар 1" с неговата изсъхнала ръка, артрит и глухота, за когото трябваше да се грижат. Това ни казва, че е имало състрадание", казва той.
Разположението на телата в групата на едно и също място, в една и съща позиция и с лице в една и съща посока предполага "традиция" и "предаване на знания между поколенията", каза той.
Ужасяващ
"Това прилича повече на целенасочено поведение, което не бихте свързали с историите в учебниците за неандерталците, а именно, че животът им е бил гаден, жесток и кратък", добави той.
Ема Померой, палеоантроположката от Кеймбридж, която открива Шанидар Z, казва, че намирането на черепа и горната част на тялото ѝ е било едновременно "вълнуващо" и "ужасяващо".
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!