4

Д а се направи класация на най-умните животни не е никак лесна задача. Причината е, че в научните среди няма консенсус по въпроса как точно трябва да се измерва интелигентността. Всяко едно създание, живеещо на нашата планета, е развило определени способности с една-единствена цел – да се приспособи възможно най-добре към своето местообитание. Когато някой човек се подложи на тест за интелигентност, от него се очаква да демонстрира качества като креативност, абстрактно мислене, алтруизъм, решаване на логически проблеми, както и математически и езикови познания. Критериите на учените са сходни и когато се измерва интелигентността на животните. Това, обаче, води до получаването на субективни резултати и подценяването на някои видове, които са развили впечатляващи умения, за да успеят да се приспособят към средата, в която живеят. Но има и животни, чиято интелигентност просто няма как да бъде поставена под съмнение. Ето и част от тях:

Еноти

Тези симпатични животни са известни със своята отлична памет и способността да използват свръхчувствителните си лапи за различни дейности – като отключването на врати, например. Те също така могат да бъдат опитомявани. Известени са случаи, в които еноти се научават да карат колело, да танцуват и да „ръкопляскат“. Показателен за тяхната интелигентност е експеримент, извършен от учени от университета в Уайоминг. Те дали на няколко енота камъчета и бъчва, в която има вода и меки бонбони. Животните бързо осъзнали, че ако сложат камъните в бъчвата, нивото на водата ще се покачи и така по-лесно ще достигнат бонбоните.

Октоподи

Октоподите са единствените безгръбначни в списъка на най-интелигентните животни. Техният мозък е изключително голям и в някои отношения прилича на човешкия, а около 60 процента от невроните им са разположени в пипалата (които, всъщност, са ръце, отбелязват учените). Документирани са случаи на октоподи, които отварят буркани, използват черупки от кокосови орехи за защита и дори хвърлят камъни. Проведени експерименти също така показват, че те се ориентират много бързо, ако бъдат поставени в лабиринт.

Прасета

За повечето хора прасетата не са нищо повече от източник на храна, но те всъщност са едни изключително интелигентни животни. Прасетата могат да изразяват и разбират емоции, да се научат как да използват огледала, а освен това възприемат абстрактни концепции. В един от най-известните експерименти с тези животни, те на практика демонстрират, че могат да играят на… видео игри. Става въпрос за следното: пред няколко прасета е поставен монитор, като с помощта на джойстик те преместват курсора до специална зона на екрана, в резултат на което получават храна. Същият опит е проведен и с кучета, но те не успяват да се справят със задачата.

Гарвани

Гарваните са неоспоримите лидери в класацията на най-интелигентните птици. Според учените, те могат да „изобретяват“ инструменти – като малки пръчки, които изкривяват, за да ги използват като кукички. С тяхна помощ те успяват да достигнат храна на труднодостъпни места. Има редица регистрирани случаи, в които гарвани пускат ядки с твърди черупки на оживени пътища. Те търпеливо изчакват някой автомобил да мине през тях, за да счупи черупката. Когато това се случи, птиците издебват удобен момент, за да кацнат на пътя и да изядат ядката. Гарваните също така могат да разпознават лица, да решават елементарни логически задачи, да имитират човешка реч и дори да броят до осем. Редица орнитолози са на мнение, че интелекта на тези птици е съизмерим с този на седем-годишно дете.    

Делфини

Делфините несъмнено са едни от най-умните животни и притежават впечатляващо големи и развити мозъци (те дори имат повече гънки от тези на хората, което потенциално може да означава по-голяма интелигентност). Делфините са изключително социални и общителни и са единствените морски обитатели, които могат да се разпознаят, ако се видят в огледало. След като се родят, малките остават близо до майка си в продължение на няколко години, като през това време тя непрекъснато ги обучава. Много учени са на мнение, че звуците, които делфините издават, всъщност представляват сложен език.

Слонове

Слоновете са сухоземните животни с най-големи мозъци (слонският мозък на практика има толкова неврони, колкото и човешкият). Те са известни с отличната си памет, а освен това, също като делфините, могат да се разпознаят, ако се видят в огледало. Слоновете често си помагат, особено при разрешаването на проблеми. Доказателство за това е проведен експеримент, при който два слона успешно се справят със задачата да теглят въжета в унисон по определен начин, за да получат награда – две купи с храна.

Шимпанзета

Присъствието на тези човекоподобни маймуни в списъка на най-интелигентните животни изобщо не е изненадващ – все пак около 99 процента от тяхното ДНК е идентично с това на хората. Шимпанзетата могат да използват различни инструменти, да ловуват на групи, да проявяват емпатия и да общуват с жестове. Някои групи дори развиват свои уникални „културни традиции“, с които се различават от останалите – като хвърляне на камъни или използване на определени предмети за разчупването на черупки на ядки. Показателен е фактът, че са регистрирани случаи, в които шимпанзета се справят по-добре с някои мисловни тестове от хора.

Животните, за които не сте знаели, че са опасни

7 животни, които могат да живеят над 100 години

Снимки, които ще ви разсмеят

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Огромно „извънземно“ насекомо се събужда от 17-годишна дрямка

Любопитно Преди 41 минути

Според учените през 2025 г. създанието се очаква да опустоши няколко американски щата

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 1 час

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

Парламентът разглежда на второ четене промените в Закона за съдебната власт

България Преди 1 час

Ако те бъдат приети, процедурата за избор на главен прокурор ще бъде прекратена

Яжте диета, богата на плодове и зеленчуци

Тази диета е полезна за мозъка и може да пази от рак

Любопитно Преди 1 час

Мазните риби като сьомга, сардини, херинга и скумрия са отлични източници на омега-3 мастни киселини

<p>15 януари &ndash; България първа в света признава Македония</p>

15 януари – България първа в света признава Македония

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

В РС Македония се надяват на Доналд Тръмп за ЕС

Свят Преди 9 часа

Мицкоски ще води делегация в САЩ

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 9 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 10 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 11 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 11 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 12 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 12 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 13 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 13 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 14 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова