Животът в едно от най-отдалечените места на Земята - Шпицберген
Източник: iStock
1

Д ълбоко в Северния полярен кръг, между гигантски ледници и под полярни ледени късове, шведската фотографка Сесилия Бломдал открива необикновена топлина.

Норвежкият архипелаг Шпицберген, разположен приблизително по средата между северното крайбрежие на Норвегия и Северния полюс, е мястото на най-северните постоянни селища в света. Бломдал, която живее в най-големия град на Шпицберген - Лонгиербюен, е една от около 2500-те жители на региона. Тук цветните къщички контрастират на фона на колосалните ледени шапки, а ярките небесни явления осветяват небето.

Бломдал се премества в Шпицберген през 2015 г. и документира уникалния си живот пред милиони очаровани последователи в социалните мрежи. Сега тя е запечатала спокойствието на дома си, искрящо в сини нюанси, в нова фотокнига, озаглавена „Живот на Шпицберген“.

„Когато живееш тук, наистина се потапяш в нея; тихата и спокойна природа. И всеки ден да си толкова близо до природата; това е възхитително“, казва Бломдал, която е работела и в хотелиерството, пред CNN.

Предизвикателствата на един красив живот

При цялата си природна красота Шпицберген е много повече от красиво място. Богатите му ресурси, като риба, газ и минерални залежи, са го превърнали в тема на икономически и дипломатически спорове в миналото, а сега той служи като процъфтяващ световен център за икономически дейности и научни изследвания. За тези, които просто идват за малко, това е туристическа дестинация от списъка на ведрите.

Но както Бломдал знае, животът в Шпицберген не е лесен. От температурите, които понякога падат под минус 30 (-34,4 градуса по Целзий), до белите мечки и полярните лисици, които понякога обикалят по местните улици. Но какво коства на човек да се откаже от живота на континента и да се премести на такова отдалечено и понякога забранено място.

„Всеки ден е изпълнен с приключения. Ще бъде луд или див, или просто обикновен ден. Но обикновеният ден тук е толкова различен; той е пиене на кафе със Северното сияние, среднощно слънце или северни елени“, казва Бломдал, 

Това са често срещани чувства в общността на Шпицберген - екстремните условия, макар и омагьосващи, означават, че хората не се задържат в района случайно. Там пребивават хора от около 50 държави, които работят в области като научни изследвания и сезонен туризъм.

Какво кара някого да търси дом в такова отдалечено кътче на света? Според експерти в областта на поведенческите науки много хора, които търсят екстремни условия, може да са мотивирани от желанието да преодолеят границите на физическите и психологическите си способности, да избягат от лични проблеми или от всекидневната скука, или просто заради тръпката.

За Бломдал един поглед към неповторимите пейзажи на Шпицберген е бил достатъчен, за да изостави корпоративните си амбиции в Англия и Швеция и да избере това, което тя описва в книгата си като „живот, свързан с природата и характеризиращ се с по-бавно темпо“.

„Всичко тук е толкова чисто и красиво, че си мислиш, че е някаква магия, защото е толкова нереално“, казва Бломдал, 

Живот на ръба на света

В каналите си в социалните мрежи Бломдал показва на зрителите от първа ръка как околната среда на Шпицберген определя ежедневието ѝ. Например, не само че е необходимо да се носи екипировка за защита от бели мечки, когато се пътува извън определените селища, но това е задължително. На едно поразително изображение в книгата ѝ е показано как тя носи огнестрелно оръжие на гърба си, докато тя и кучето ѝ се намират далеч от населените места. Бломдал, която сама е заснела всички изображения, дори е уловила една бяла мечка близо до дома си - заснета от забележимо разстояние от съображения за безопасност.

Годината в Шпицберген е белязана от два необичайни светлинни периода: полярна нощ и среднощно слънце. Полярната нощ продължава от средата на ноември до края на януари, когато слънцето не се издига над хоризонта. Среднощното слънце, което продължава около 18 седмици между април и август, е времето, когато слънцето не залязва под хоризонта. Тези периоди на постоянна светлина и целодневен мрак могат да се отразят зле на тялото и ума. Бломдал си спомня как приятели, дезориентирани от полярната нощ, са се озовали на работа посред нощ, вместо в също толкова тъмните часове на деня.

Такива необичайни условия на живот могат да имат сериозно въздействие върху здравето на хората. Въпреки цялостната положителна перспектива по отношение на здравето и качеството на живот в Шпицберген, полярната нощ и среднощното слънце могат да нарушат циклите на сън и бодърстване, нивата на протеините в кръвта и да доведат до повишен риск от хронични заболявания. Въпреки че приема хранителни добавки, Бломдал казва, че е забелязала спад в нивата на витамин D, който поддържа имунното здраве и активността на мозъчните клетки.

Въпреки това Бломдал продължава да твърди, че полярната нощ е „едно от най-хубавите времена в годината“, когато може да „се слее с тъмнината“. Тя се наслаждава на спокойствието през този период, но подчертава, че е важно да се поддържа положителна нагласа и да се поддържа активност по време на това, което иначе може да бъде летаргичен сезон.

„Начинът ви на мислене е толкова силен. Възприемам тези тъмни дни като нещо уютно. Мисля, че много зависи от всеки човек да се опита да си създаде тази рутина и тази нагласа“, казва Бломдал, 

Уравновесен поглед

Поддържането на адаптивен начин на мислене е също така важен начин, по който Свалбардианци се справят с уникалната заплаха, която климатичните промени представляват за региона. Проучванията сочат, че Лонгйербюен се затопля шест пъти по-бързо от средното за света, а размразяването на вечната замръзналост и покачването на морското равнище застрашават местната икономика и инфраструктура. Проучвания в други арктически общности показват връзка между изменението на климата и по-високите нива на психически стрес. В Шпицберген хората съобщават за високо ниво на удовлетвореност от живота си въпреки екологичните предизвикателства, но усложненията, свързани с климатичните проблеми, като размразяването на вечната замръзналост, могат да накарат някои да се почувстват безсилни. Бломдал отбелязва, че в Шпицберген се провежда годишно проучване на околната среда, за да се управляват рисковете.

Що се отнася до всекидневния живот, Шпицберген разполага с достатъчно средства, за да поддържа населението си. Лонгйербюен разполага с повечето от това, което предлагат повечето градове на континента, включително летище, болница, учебни заведения и други - всички те са короновани като най-северните в света. Въпреки това, като се има предвид работата с мисия, характеризираща голяма част от икономиката на Шпицберген, да не говорим за суровата околна среда, средният престой в Шпицберген е само седем години, според статистиката на Норвегия.

И все пак това удобно се съчетава с желанието да не се разширява животът на Шпицберген, според Бломдал. Местните власти са насочили наличните ресурси предимно към поддържане на живота на Шпицберген такъв, какъвто е, като се имат предвид ограниченията, свързани с околната среда и развитието.

Що се отнася до Бломдал, нейният позитивен начин на мислене и любовта ѝ към Шпицберген я предпазват от несигурност и притеснения. Вместо това тя казва, че се е съсредоточила единствено върху създаването на образователно и спокойно съдържание за своя характерен живот на едно характерно място.

„Това е точно това, което искам да правя. Искам да продължа да показвам красотата на Арктика. Искам просто да покажа Шпицберген такъв, какъвто е“, казва Бломдал.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Шокиращо лечение на трансджендър със 7&nbsp;сеанса с електрошок</p>

Подложиха трансджендър на терапия с електрошок, за да “излекуват” хомосексуалността му в Китай

Свят Преди 18 минути

Почти един от всеки петима транссексуални младежи в Китай съобщава, че е бил принуждаван от родителите си да се подлага на подобни практики

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 21 минути

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 56 минути

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 1 час

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

<p>Този делфин си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви&nbsp;</p>

Този самотен делфин в Балтийско море си говори сам - причината ще разтопи сърцето ви

Любопитно Преди 1 час

Екип от изследователи, ръководен от Олга Филатова, записва над 10 000 звука от Деле

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 1 час

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 1 час

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 1 час

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

,

Мъж опита да пренесе 300 тарантули, прикрепени към корема му

Свят Преди 1 час

При претърсването са открити стотици насекоми, опаковани в торбички с цип, прикрепени към корема му

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

България Преди 2 часа

Това заяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова

Код червено: Ураганен вятър в петък, пригответе се за мразовит уикенд

Код червено: Ураганен вятър в петък, пригответе се за мразовит уикенд

България Преди 2 часа

Усещането ще е за късна есен и подранила зима, в неделя призори температурите ще са отрицателни - до минус 7 - минус 8 в обичайно студените места у нас

,

Хю Грант, по-очарователен от всякога, на премиерата на „Еретик“ в Grand Rex

Любопитно Преди 2 часа

Премиерата на „Еретик“ напомни защо след няколко десетилетия Хю Грант си остава съществена фигура в света на киното

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

България Преди 2 часа

В нея участват полицаи, данъчни и служители на Агенция "Митници"

<p>&ldquo;Дълговата спирачка&rdquo; на Германия е под въпрос</p>

Изборите поставят под въпрос легендарната “дългова спирачка” на Германия

Свят Преди 2 часа

Крепостта на Ангела Меркел срещу фискалната безотговорност изглежда все по-несъвместима с един много променен свят

<p>Най-безумните войни в човешката история</p>

Най-безумните войни в човешката история

Любопитно Преди 2 часа

В човешката история има много безумни и жалки причини за започването на войни