К алигула е познат като един от най-тираничните императори, управлявали Рим някога.
Само за 4 години управление – от 37 до 41 г.сл.Хр., той успял да се прослави с реализираните от него убийства и поощряването на развратни действия, които не могат да се сравнят дори с тези на скандалния му племенник Нерон.
Всеки, който е запознат с личността му, е наясно с факта, че Калигула е приеман за луд. Освен че се опитал да направи коня си консул в римския сенат и обявил за престъпление, наказуемо със смърт, говоренето за кози в негово присъствие, Калигула издигнал своя статуя до тази на бог Юпитер.
Калигула е само на 25 години, когато през 37 г. става император на Рим. В самото начало той е обичан и приветстван император.
Калигула предоставя бонуси на военните, премахва несправедливите данъци и освобождава несправедливо хвърлените в затвора. Освен това императорът организирал пищни състезания с колесници, гладиаторски представления и пиеси, които радвали населението.
От Древен Египет до Ню Йорк: Празненствата, останали в историята
През последните години от живота му обаче поведението на Калигула става толкова необичайно и крайно, че мнозина смятат, че е страдал от лудост.
Една от най-абсурдните постъпки на Калигула е обявяването му за жив бог. Той нарежда да се построи мост между двореца му и храма на Юпитер, за да може да се среща с божеството.
Не само това, а в допълнение му станало навик да се появява на публични места, облечен като различни богове и полубогове - Херкулес, Меркурий, Венера и Аполон.
Калигула преминал всички граници, когато започнал да си приписва божествени качества и при срещи с политици, а в публични документи понякога се наричал Юпитер. Той наредил да се махнат главите на различни статуи на богове и да се заменят със собствените му, като на този етап никой нямал съмнение, че императорът има психични проблеми.
В Рим са издигнати два храма за поклонение на Бог Калигула – единият е храмът на Кастор и Полукс, който е свързан с императорската резиденция. Той се появявал там при различни случаи и се представял пред обществеността като божество.
Непознатата история на викингските крале
Тъй като действията на Калигула ставали все по-скандални с времето, жителите на Рим започнали да го ненавиждат и пожелали да го отстранят от власт. В един момент Калигула заявил пред Сената, че ще напусне Рим и ще се премести в Египет, където ще бъде почитан като жив бог.
Всъщност той е изобразяван като бог на слънцето върху египетските монети.
На 24 януари 41 г. група охранители нападат Калигула след спортно събитие, намушкват го повече от 30 пъти с нож и го погребват в плитък гроб.
След смъртта си Калигула далеч не получава божествен статут, както много императори преди него, а сенатът настоява Калигула да бъде заличен от римската история - унизителен край за "живия бог" на Рим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!