О т всички места, на които може да ви ужили пчела, очната ябълка трябва да е едно от най-ужасяващите.
Рядък случай от очната болница "Уилс" в американския щат Филаделфия разказва за ужасяващата история на 55-годишен мъж, на когото в дясното око се забило жило на пчела.
В деня на ужилването мъжът потърсил помощ в местното спешно отделение, което незабавно направило всичко възможно да отстрани проблема. Незнайно защо медицинският персонал на болницата не успява да отстрани цялото жило. Голяма част от подобния на копие придатък все още е останал вграден в ириса на окото на пациента.
Horrific Bee Sting Leaves Barbed Stinger Hiding in a Man’s Eyeball : ScienceAlert
— bitckoni (@bitckoni072051) July 2, 2024
News, Science & Tech, Trendinghttps://t.co/pJLR4qaEZk
Два дни по-късно зрението и болката на мъжа се влошили значително. Съдовете на десния му ирис започнали да кървят и той едва виждал с нараненото си око. Единственото, което успява да направи, когато затваря невредимото си око, беше да преброи пръстите си.
Страхувайки се за зрението си, мъжът се отправил към офталмологична клиника.
За да разберат какво се случва, специалистите в клиниката използвали флуоресцентно багрило, за да оцветят роговицата на възпаленото око. Под специализиран микроскоп с ярка светлина екипът открил малък, пробождащ обект, вграден в прозрачната тъкан между ириса и склерата, или бялата част на окото.
Тънката лигавица, която покрива и смазва склерата, била възпалена и имала разширени кръвоносни съдове. Същевременно роговицата, която покрива зеницата и ириса, също била подута.
Офталмолозите в клиниката използвали ювелирна пинсета, за да извадят останалата част от малкото чуждо тяло от окото на мъжа. След това на пациента били предписани капки за очи с антибактериално лекарство и стероиди.
Пет месеца по-късно зрението му се е подобрило до малко по-малко от перфектните 20/25.
"Очните ужилвания от пчели изискват насочване към офталмолог поради тежкото възпаление, което може да възникне в резултат на нараняването, както и поради възможността за задържане на жилото в окото", предупреждават офталмолозите от болница Wills Eye Hospital Талия Шошани и Зеба Саид.
Ужилванията от пчели и оси директно в окото са рядкост, като в научната литература са публикувани само малък брой случаи. Без спешна консултация уврежданията могат да бъдат "опустошителни за очното здраве и зрителните функции", твърдят експертите от Американската академия по офталмология.
Специалистите обясняват, че жилата на пчелите и осите са бодливи, което означава, че те са опасни за тъканта на окото. Нещо повече, те отделят и отрова, която може да проникне дълбоко в гелообразната обвивка на окото, да изложи задната част на очната ябълка на токсини и да предизвика имунна реакция.
Всъщност понякога, ако пчелата бъде откъсната от жилото си, част от коремчето ѝ също може да се окаже в окото.
Отстраняването на жилото може да спре имунната реакция на организма и да подобри симптомите, но това може да не е необходимо или препоръчително във всички случаи. Приблизително 90% от отровата на пчелата се инжектира през първите 30 секунди от ужилването и ако бодливото жило не може да бъде лесно отстранено или се налага операция, някои офталмолози смятат, че то трябва да се остави там, където е, от страх да не нанесе повече щети.
Има няколко случая, при които жилата остават забити в окото и въпреки наличието на чужд обект зрението е запазено.
В проучване на случай, публикувано през 70-те години на миналия век, например, един пациент е имал пчелно жило, забито в роговицата му в продължение на 28 години, без да има проблеми със зрението.
В този скорошен случай за щастие жилото е било отстранено, без да причини допълнителни увреждания.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!