С игурно сте чували за отровни растения, но чували ли сте някога за растение, което е толкова смъртоносно, че оставя на жертвите си зловеща усмивка върху лицата?
Водният кантарион (Цикута), известен още като кравешка папрат или отровен пащърнак, е род от четири силно отровни растителни вида, принадлежащи към семейство Apiaceae. Обикновено се среща в умерените райони на Северното полукълбо, особено в Северна Америка и Европа, и обикновено расте по влажни ливади, брегове на реки и блатисти местности.
Основният му токсин, цикутоксин, атакува директно нервната система, като предизвиква силни конвулсии и понякога крива усмивка вследствие на мускулни контракции.
Тези тревисти растения могат да достигнат височина до 2,5 м и се отличават с малки зелени или бели цветове, разположени във формата на чадър, известен като чадърче.
Водният кантарион много прилича на други представители на семейство Apiaceae и може да бъде сбъркан както с ядливи, така и с отровни растения, което го прави още по-опасен.
Жилките в листата се простират до вдлъбнатините между зъбите. Дебелото кореново стъбло съдържа множество малки камери, в които се съдържа силно отровна кафява или сламена течност.
Токсичност:
За съжаление, всички части на водния кантарион са токсични, особено корените, поради наличието на цикутоксин - конвулсивно вещество, което въздейства директно върху централната нервна система.
Дори малки количества воден божур могат да предизвикат остро отравяне при животни и хора, което води до симптоми като мускулни потрепвания, ускорен пулс, треперене, конвулсии и гърчове. В някои случаи жертвите остават с изкривена усмивка, дължаща се на неволни мускулни контракции. Тази зловеща особеност си е спечелила репутацията на „отрова с усмивка“.
Стъблата и листата на водния кантарион повишават вкусовите си качества веднага след пръскане с хербицид.
Водният кантарион може да бъде объркан с отровния хемус (Conium maculatum), но това са различни растения, които причиняват различни видове отравяния.
Местообитание и контрол:
Расте и вирее във влажни места с плодородни почви, като пасища, необработвани площи, покрай потоци и канали.
За борба с него могат да се прилагат хербициди или растенията да се изкореняват, като се гарантира, че всички части, включително корените, са отстранени и изгорени, за да не израснат отново. Ако това се случи, същият процес трябва да се повтори, докато растението не бъде изтрито от почвата веднъж завинаги.
Не допускайте животни и хора до третираните растения в продължение на 3 седмици след пръскането.