К итайски учени установиха, че намигането при женски жаби се използва при общуване с мъжки с цел чифтосване, предаде Синхуа.
Преди се смяташе, че този социален сигнал е наблюдаван главно при някои примати, особено при хората и техните домашни животни.
Изследването е на учени от университета в Анхуей и е публикувано в списание „Кърънт байолъджи“ (Current Biology).
Eкспертите използват за проучването вида Odorrana tormota, който е от семейство водни жаби. Женските обитават шумни потоци и е известно, че употребяват ултразвукова комуникация. Изследователите доказват, че женските екземпляри намигат, за да общуват с мъжките и да ги подтикнат към чифтосване.
Откритието показва, че движението на клепачите изпълнява сигнални функции при някои видове, които не са примати и има повече от традиционните физиологични функции, отбелязват учените.
Чрез експериментални методи, полеви наблюдения и др. специалистите наблюдават как женските жаби излъчват сигнали с намигане към предпочитаните от тях мъжки. Само при получаване на този сигнал мъжкият може успешно да се включи в чифтосването с женската, в противен случай рискува да бъде отхвърлен, твърдят учените на базата на получените данни.
Според Чжан Фан, ръководител на изследователския екип, направените констатации са значителен напредък в областта на комуникационното поведение на жабите, като предлага ценна информация за произхода и еволюцията на визуалната комуникация сред животните.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!