С мели жени, страхливи мъже, „мъжки“ постъпки, „женски номера“...Това са все понятия, които в последните години сякаш се размиха. Жените се еманципират, а на мъжете това им е удобно, защото вече не трябва да вършат всичката „мъжка“ работа. Жените ли се еманципираха първи или мъжете се размекнаха? Този въпрос напомня един друг въпрос без отговор – кое е първо – кокошката или яйцето. Отговор не можем да му дадем, но можем да очертаем една все по-трайна тенденция.

Тенденция, която все по-ясно виждаме както в живота, така и в „Игри на волята 4“. Жените сякаш са раздвоени. От една страна се възприемат наравно с мъжете – като сила, воля, устрем и успехи. От друга страна обаче очакват от мъжете да не забравят водещата си роля на закрилници – да се грижат за жените и да ги защитават.

Темата се изостря все повече в последната седмица от предаването. Станахме свидетели на две дами, които напуснаха формата и обвиниха мъжете, че не са ги защитили, за да останат до финал. Първо Георги не успя да спаси Фейгин, нито с грошове, нито с инициатива да се хвърли в битката вместо нея. В резултат – тя отпадна от „Игрите“. А всички обвиниха Георги.

Историята се повтори само няколко дни по-късно. По стечение на обстоятелствата единствено Мирела предложи да заеме капитанското място и да отиде на Арената, където обаче приключи пътят ѝ в „Игри на волята“. В този случай обвинен бе бившият ѝ приятел Лефтеров, който не е предложил да се хвърли в битката вместо нея и носи косвена вина за отпадането ѝ.

А това отключи сериозна полемика в социалните мрежи. Виновен ли е мъжът, който не защитава жената или жена, която заявява, че е силна, трябва да може да се справи и без мъжка подкрепа.

„От самото повтаряш аз и ти да се пазим. Не ме опази“. Така Мирела се обърна към Лефтеров през сълзи на видеото, което засне след отпадането си. А той не прие упрека. И се аргументира: „Мирела няма право да говори за предателство. Тя каза като влизахме, че още се обичаме, но не сметна за редно, след като цялото племе знае, че са си по-близки с Валери, да дойде и да каже „така и така“. Така че не знам какво очаква от мен“.

А коментарите по темата са на двата полюса. Част от феновете на предаването защитават Мирела: „Той сам е предложил тази стратегия,преди да влязат. Надали няма да се радва,ако той спечели,това е била целта,да се пазят,да имат шанс единият да стигне финал. Тя го направи!Той не. Когато обещаваш нещо,спазваш го. Това визираше момичето и за това плака. Той просто се уплаши и я жертва“.

Други зрители обаче заемат неговата страна: „Лефтерката трябва да я пази, а в същото време тя с друг. Объркала си играта, Мирела“.

А трети заключват: „Ако иска 10 мъже да харесва, но защо жените очакват някой да ги пази? Влизаш в тази игра,трябва да си наясно,че шансът е 50/50“.

След като отпадна, Мирела призна защо сама се е предложила за капитан на племето на Безстрашните: „Така бих направила и в живота. Ще се жертвам постоянно за някой друг. Предпочитам на мен да ми е трудно, мен да ме боли, отколкото някой човек, когото обичам. И всъщност може би аз съм глупавата, мислейки си, че всички ми мислят доброто. Тръгвам си достойно, гордея се със себе си, гордея се колко много водех и как се опълчих срещу Алекса, на него му беше трудно да ме победи“.

Алекса също остана разочарован от това, че мъжете от Безстрашните не са се защитили Мирела и не са поели капитанския пост. „Не съм много щастлив. Това днес срещу мен не трябваше да бъде тя. Просто хората от Безстрашните се бяха скрили като мишки. Какво значение има кой е капитан, ти имаш страх да излизаш на арената и заради това изпратиха Мирела. Изпратиха красавицата срещу звяра. Тя беше достоен противник през цялото време“.

А това отново раздели феновете. „Всяка жена очаква мъжка закрила, според мен е генетично заложено. А пък мъжете удобно се радват на женската еманципация и очевидно все повече губят мъжките си рефлекси“, категорични са част от зрителите. Други искрено съчувстват на Мирела: „Всички я предадоха! Мъжете знаеха, че Алекса е капитан на червените и усещаха, че ще им срита задниците. Първите седмици се биеха в гърдите, че са велики капитани...“.

Някои пък са категорични, че когато жените искат равни права с мъжете, трябва да имат и равни задължения:

„Странно нещо са жените.. в началото давай да правим женски коалиции да гоним мъже... в края ами къде са мъжете да ни защитят и да излязат да се бият за нас... сякаш когато е удобно сме жени“.

„Този бил длъжен,онзи бил длъжен, ми дай да им разделят победата на всички жени,като са им длъжни и закривай играта“.

„Да. Искаме равни права, но по-малки задължения“.

„Тук идва въпросът ДО КОГА трябва да пазиш някого в играта? В крайна сметка нали продукцията казва, че всеки трябва да доказва себе си на арената - независимо мъж или жена. Иначе Мирела си беше ок в играта - нищо против нея“.

Коя от двете страни е права? Това е отговор, който всеки трябва да открие сам за себе си. Но едно е сигурно, тенденцията на размитите понятия ще продължи. 

- Какво е стабилна връзка? - Когато започнеш да слагаш лук и чесън в салатата.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Николаос Цитиридис: Не мисля, че съм провален като водещ

Николаос Цитиридис: Не мисля, че съм провален като водещ

Любопитно Преди 10 минути

Той споделя пред Мариян Станков - Мон Дьо своите малки истини за "истинския си свят"

Цветът на косата разкрива колко ще живееш? Ето какво казват учените

Цветът на косата разкрива колко ще живееш? Ето какво казват учените

Любопитно Преди 42 минути

Какво са открили учените за цвета на косата и дълголетието четете в следващите редове

Ад на пристанището в Иран: Расте броят на загиналите, ранените и изчезналите

Ад на пристанището в Иран: Расте броят на загиналите, ранените и изчезналите

Свят Преди 2 часа

Някои от пострадалите са били транспортирани със самолети до Шираз и Лурестан за лечение

Пороен дъжд нанесе щети в Северозападна България

Пороен дъжд нанесе щети в Северозападна България

България Преди 2 часа

Най-засегнато е село Лехчево, където е паднала и градушка

"Да, България!" избира председател, ето кои са кандидатите

"Да, България!" избира председател, ето кои са кандидатите

България Преди 2 часа

Ще се определят и основните насоки за развитието на партията в следващите три години

Тръмп настоява американските кораби да преминават без такси през Панамския и Суецкия канал

Тръмп настоява американските кораби да преминават без такси през Панамския и Суецкия канал

Свят Преди 3 часа

"Тези канали не биха съществували без Съединените американски щати", заяви той

<p>Тръмп се стреми към &quot;руски стил&quot;&nbsp;на управление</p>

Бивш съветник на американския президент: Тръмп се стреми към "руски стил" на управление

Свят Преди 3 часа

Фиона Хил заяви, че президентите на САЩ и Русия споделят сходна визия за света

Украйна: Не е вярно, че Русия ни е изтласкала от Курска област

Украйна: Не е вярно, че Русия ни е изтласкала от Курска област

Свят Преди 11 часа

Операцията на украинските въоръжени сили в определени райони в Курска област продължава

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Свят Преди 12 часа

Урсула фон дер Лайен: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Бедствие в Монтанско, евакуират над 80 къщи, авария в София

Бедствие в Монтанско, евакуират над 80 къщи, авария в София

България Преди 13 часа

Екипи на пожарната пътуват към засегнатите населени места

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Свят Преди 13 часа

Засега няма официален коментар от Киев относно смъртта на руския офицер

Обрат, Тръмп заплаши Русия със санкции

Обрат, Тръмп заплаши Русия със санкции

Свят Преди 14 часа

Тръмп: Това ме кара да си мисля, че той може би не иска да спира войната

Герасимов докладва на Путин: Курск е освободен

Герасимов докладва на Путин: Курск е освободен

Свят Преди 15 часа

Герасимов: Военните и офицерите от севернокорейската армия демонстрираха голям професионализъм

Почина Жан-Пол Монтанари, директор на Танцовия фестивал в Монпелие

Почина Жан-Пол Монтанари, директор на Танцовия фестивал в Монпелие

Свят Преди 16 часа

Дати: Жан-Пол Монтанари остави своя отпечатък в историята на танца във Франция и Европа

<p>Русия е готова да преговаря с Украйна без условия</p>

Русия е готова да преговаря с Украйна без предварителни условия

Свят Преди 17 часа

Путин е казал това на Стив Уиткоф

<p>Зеленски: Благодаря Ви, президенте Доналд Тръмп!</p>

Зеленски говори с Тръмп: Срещата ни във Ватикана може да стане историческа

Свят Преди 17 часа

Зеленски: На четири очи успяхме да обсъдим много неща