Р аботещите българи отделят за платена работа по 8 часа на ден, а отделно над 1 час им отнема пътуването до и от местоработата. Близо два часа на ден гледат телевизия.
(Видеото по-горе: Работещите бедни - 1,6 милиона души у нас не могат да покрият базовите си разходи)
Децата, докато са малки, повече играят на открито, но с навлизането в тийнейджърска възраст се увеличава часовете за компютърни и видеоигри, а времето за учене намалява. Четат по-малко, отколкото играят и гледат телевизия. Това показват данни от изследването на Националния статистически институт - "Бюджет на времето", цитирани от Dnevnik.
То е проведено между 21 март 2022 г. и 21 март 2023 г. по методология на "Евростат" като участниците в него са попълвали дневник на всеки 10 минути от денонощието.
Какви са средните стойности и как са се променили за 10 години
Резултатите сочат, че населението на страната на 10 и повече навършени години отделя за задоволяване на основните си жизнени потребности (сън, хранене и други лични грижи) средно по 12 часа и 28 минути от денонощието при 12 ч. 20 мин. при предишното преброяване. За дейности, свързани с работа, учене и домакински задължения - 5 часа и 28 минути (с 5 мин. по-малко, отколкото преди 10 г.), за свободно време и социален живот - 4 часа и 15 минути при 4 ч. 30 мин. преди. Времето за пътуване се е съкратило от 1 ч. 13 мин. преди на 1 ч. 9 мин. сега.
Сред личните грижи доминира времето за сън - 9 ч. 17 мин., или 38.7% от денонощието. За десетилетие то е нараснало с 3 минути. За хранене се отделя средно по 2 ч. 16 мин. дневно при 2 ч. 8 мин. преди, а за други лични грижи - 55 минути, или с 3 мин. повече.
Мъжете и жените изразходват еднакво време за сън, но мъжете се хранят с 13 мин. по-дълго от жените
Най-продължително време за сън отделят най-възрастните (65 и повече години) и най-младите (10 - 14 навършени години), съответно 10 часа и 17 минути и 9 часа и 50 минути. Най-много време за хранене отделят хората на възраст 15 - 29 навършени години - средно по 2 часа и 20 минути на ден.
Женените мъже спят и се хранят със 7 минути по-дълго в сравнение с мъжете, никога не встъпвали в брак. За разлика от тях, омъжените жени спят средно с 9 минути по-малко от тези, никога не встъпвали в брак, и отделят средно по 5 минути по-малко за лична грижа.
Времето за сън е средно 10 часа през почивните дни, или с 1 час повече от колкото в делничните дни.
Изразходеното време за хранене в почивните дни също е по-дълго с 31 минути.
Населението на 15 и повече навършени години (тук влизат и учещите, и пенсионерите) в България отделя за платена работа средно по 2 ч. 53 мин. на ден, или 12.0% от денонощието. Времето, отделено за грижа за дома и домакинството е 3 ч. 6 мин. или 12.9% от денонощието.
Жените прекарват по-дълго време в домакинска работа (4 часа и 8 минути), отколкото в платена работа (2 часа и 26 минути), докато при мъжете е 1 час и 58 минути на ден в домакинска работа.
Общо за платена и неплатена работа жените изразходват средно дневно 6 часа и 34 минути, или с 1 час и 14 минути повече от мъжете.
Ако се гледат само работещите, средното време, прекарано в работа е 8 ч. 1 мин. като мъжете работят средно със 17 мин. повече от жените и няма съществена разлика между градовете и селата.
Най-голям дял в дейностите, свързани с грижата за дома и домакинството заема приготвянето на храна - 54 минути (жените - 1 час и 23 минути, а мъжете - 22 минути), следва измиването на чинии - средно 23 минути и пазаруване и услуги - 20 минути.
Свободното време и времето за социален живот на хората на 15 и повече навършени години е 4 часа и 4 минути дневно. Въпреки, че мъжете прекарват средно по 56 минути повече в платена работа в сравнение с жените, те имат 45 минути повече за свободно време и социален живот.
Най-голяма част от свободното си време населението прекарва в гледане на телевизия и видео - 2 часа и 6 минути, и в социалните медии - 52 минути.
Живеещите в градовете отделят за социален живот и свободно време средно 4 часа и 9 минути, или с 20 минути повече в сравнение с хората в селата.
Ежедневно лицата на 15 и повече навършени години пътуват по 1 час и 10 минути, като мъжете изразходват средно 13 минути повече от жените за тази дейност.
С какво са заети учещите
НСИ е проучил отделно как разпределят времето си хората, които учат в различните образователни степени. Средното време, което те прекарват в учебни часове, лекции, домашни занимания е 6 ч. 4 мин. като момчетата изразходват 5 мин. повече отколкото момичетата, а живеещите в градовете средно по 14 мин. повече от тези в селата.
Най-много време в учебни часове прекарват децата в началния етап на основното образование - средно по 6 часа и 41 минути. С израстването това време се скъсява като най-малко учат в бакалавърската степен - 5 ч. 30 мин., докато кандидатите за магистри залягат повече - 6 ч. 13 мин.
В свободното си време децата от началното училище прекарват средно по 2 ч. 8 мин. в спорт и занимания на открито, 2 ч. и 4 мин. гледат телевизия и видео, 1 ч. 46 мин. - в компютърни и видео игри и 1 ч. 10 мин. четат книги.
С нарастване на възрастта времето за игра на открито намалява, докато времето за компютърни и видео игри се увеличава. Така децата в средното училище спортуват или се занимават с нещо навън по 1 ч. 51 мин. и 2 ч. 11 мин. за компютърни и видео игри.
Времето на работещите хора
Средното време за работа на заетите българи е 8 ч. 1 мин. Мъжете работят средно по 17 минути повече от жените. Заетите в градовете и селата отделят почти еднакво време за работа, съответно 8 часа и 1 минута и 8 часа и 2 минути.
Най-продължително работят наетите - средно по 8 ч. 4 мин. Това е с 29 минути повече от самонаетите и с 11 минути повече от самонаетите, имащи работници. Най-малко време за извършване на трудова дейност изразходват неплатените семейни работници - 7 ч. 10 мин.
Пътуването до и от работа на заетите отнема средно по 1 час и 7 минути.
Въпреки че работещите жени изразходват за работа 17 минути по-малко от работещите мъже, те отделят за грижа за дома и семейството си средно на ден по 3 ч. 7 мин., или с 1 ч. 14 мин. повече от мъжете: 34 минути повече в приготвяне на храна, 9 в измиване на чинии, 11 минути повече в почистване на жилището и 1 час и 9 минути повече в шиене и поправка на дрехи.
Физическата грижа за децата се споделя равностойно, съответно 54 минути за работещите мъже и 55 за жените, но мъжете прекарват повече време в учене, четене и игра с децата - 1 час и 10 минути, или 17 минути повече от жените.
Сравнението с данните, събрани при предишното преброяване на населението, сочи, че днес работещите хора отделят по-малко време за домакинска работа - по-бързо готвят, по-малко време губят за миене на чинии, гладене, пране и чистене. Едновременно с това отделят повече време за домашните си любимци.
Работещите жени отделят за свободно време и социален живот по 2 ч. 41 мин., а работещите мъже - 3 ч. 25 мин. Мъжете прекарват средно по 17 минути повече в посещения на кино, театър, изложби и спортни събития, 41 минути повече в компютърни и видео игри, 37 минути повече в практикуване на хоби, 23 минути в спортуване, 20 минути в гледане на телевизия и 15 минути в повече в четене на книги.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!