Ж ителка на английския град Брейнтрий, графство Есекс, настинала. Жената си легнала и забравила събитията от последните 20 години от живота си, включително сватбата си и смъртта на роднини, съобщи New York Post.
Как да тренираме мозъка си, за да избегнем Алцхаймер и деменция
43-годишната британка Клеър Мъфет-Рийз, се запознала със съпруга си Скот в кръчма през 1995 г. Оттогава те винаги били заедно.
Двойката се жени през 2008 г. Те имат синове Джак и Макс. Жената работела като журналистка и съчетавала родителските задължения с интервюта с известни личности.
Мъж с Алцхаймер забрави жена си, влюби се отново в нея
През 2021 г. животът на англичанката обаче се променя коренно.
Един ден тя се почувствала зле и си легнала рано, мислейки си, че е настинала. На следващата сутрин синът ѝ се опитал да я събуди, но не успял.
Жената била откарана в болница и била поставена на апарат за командно дишане. По-късно я преместили в специализирана клиника.
След поредица от изследвания невролозите потвърждават, че пациентката има възпаление на мозъка, причинено от енцефалит.
Бавната смърт на мозъка, какво не знаем за нея
Съпругът и родителите ѝ били посъветвани да се подготвят за най-лошото. Лечението обаче дало резултат и след 16 дни пациентката била изключена от вентилационния апарат.
"Един от първите въпроси, които зададох, беше "Как са котките?", казва англичанката.
Казали ѝ, че са били евтаназирани: едната преди много години, другата седмица преди да се разболее. Така станало ясно, че Мъфет-Рис е забравила 20 години от живота си.
Англичанката разпознала всичките си приятели и роднини, но не помнила много събития.
„Не знам как Скот би се справил със ситуацията, при която го приемам за непознат. Беше толкова странно да се гледам в огледалото и да виждам бръчки, които не помнех “, признава жената, която загубила паметта си.
Знаеше, че има деца, които обича, но не можеше да си спомни как ги е родила, техните рождени дни, първите им дни в училище, какво харесват и какво не.
Скот показа на жена си снимки от ваканциите и от сватбата. Мъфет-Рис не си спомняла всичко това.
Невролозите приписват загубата на паметта на често срещан страничен ефект от енцефалит. Нямало гаранции, че споменът някога ще се върне.
„Ридаех в ръцете на съпруга си, когато той ми каза, че чичо ми Майкъл починал от рак преди три месеца, чичо ми Питър починал от сърдечен удар преди седем години, а братовчедка ми Таш е починала през 2018 г.“, разказва жената.
След пет седмици в болницата, англичанката бива изписана. Децата ѝ обаче нямали право да я посещават заради пандемията.
Съпругът ѝ трябвало да излезе в отпуска, за да се грижи за нея.
Жената нямала спомен за съществуването на COVID-19 и била ужасена, когато научила за атаките на 11 септември 2001 г. и атентатите в Лондон през 2005 г.
„Сега съм много по-добре, но предстои дълъг път на възстановяване. Спя лошо през нощта, имам болки при ходене и сърбеж. Трябваше да се сбогувам с шофирането в продължение на две години и не мога да готвя сама “, казва тя.
Съпругът ѝ постоянно ѝ напомня да си вземе лекарствата и я подкрепя, когато изпитва силни болки. Синовете ѝ също са съпричастни към болестта и разказват на майка си за любимите си филми и пътувания до Испания при баба и дядо си.
„Всеки ден научавам нещо ново за тях, например каква храна и музика харесват“, казва англичанката.
Жената постепенно започва да пише отново и се върнала на работа.
По-рано беше съобщено, че жителка на английския град Уестърхам, графство Кент, излязла от кома, научила от други за COVID пандемията и била много изненаданa.
Tя претърпяла пристъп, в резултат на което загубила съзнание и попаднала в болница, след което седем месеца от живота ѝ били изтрити от паметта ѝ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!