З астрашени жаби, прочути с нетрадиционния си подход към отглеждането на потомството, „родиха“ 33 малки във Великобритания като част от спешна мисия за спасяване на вида от опустошителното гъбично заболяване.
Поповите лъжички на Дарвинските жаби, открити от Чарлз Дарвин през 1834 г., се развиват във вокалните торбички на бащите си и се „раждат“ през устата им като малки жабчета.
Endangered male frogs with an unconventional approach to child-rearing have 'given birth' to 33 tiny young in the UK as part of an urgent mission to rescue the species from a devastating fungal disease.
— World News (@WorldNews189850) February 3, 2025
Southern Darwin's frog tadpoles grow up inside the vocal sacs of their pic.twitter.com/1FrSy8OTed
Няколко мъжки екземпляра предприеха невероятно пътуване от 11 265 км., пътувайки с лодка, самолет и кола, за да достигнат Лондонския зоопарк от техния отдалечен остров край южния бряг на Чили. Целта на това пътешествие е да стабилизира застрашената им популация в плен, докато усилията на природозащитниците за възстановяване на горския им дом започнат да дават резултати и отново стане безопасен.
Те са в опасност от често срещано заболяване - хитридиомикоза.
Хитридиомикозата на земноводните е гъбично заболяване, което е засегнало най-малко 500 вида земноводни, и е признато за едно от най-опустошителните инфекциозни заболявания в света.
През 2023 година проучвания потвърдиха, че смъртоносната гъба хитрид е достигнала популациите на жабите на Южен Дарвин в горите на Парк Тантауко в южно Чили. Жабите са изключително уязвими към инфекцията и наблюдаваните популации са намалели с 90% само за една година.
DARWIN'S FROG
— Carolyn Rockey (@CarolynWRockey) December 31, 2024
Darwin’s frog (or brooding frogs) is only known from the temperate forests of southern Chile and just into Argentina, and they are well camouflaged to look like the Chilean bamboo and monkey puzzle leaves found on the forest floor where they live
This small frog… pic.twitter.com/dEmvbWiDqj
Природозащитниците от Лондонския зоопарк откриха популация, която не е засегната от хитридната инфекция през октомври 2024 г.. Задачата е била изключително трудна, тъй като жабите са не само малки, но и изключително добре маскирани, за да се сливат със своите мъхести обитания.
Жабите пътували в специално проектирани кутии с контролирана температура, преминавайки през дълъг и сложен маршрут: шест часа пътуване с лодка, 15 часа пътуване с кола до столицата на Чили, Сантяго, и последен полет до Лондонското летище Хийтроу.
Всеки напълно израснал мъжки, тежащ по-малко от 2 грама и с размери под 3 сантиметра, носи поповите лъжички във вокалните си торбички, докато те не преминат метаморфозата си и се превърнат в жабчета.
Бен Тапли, експерт по земноводните в Лондонския зоопарк, сподели: „Това е забележителен момент в нашата работа за защита на жабата Дарвин от опустошителното въздействие на хитридната гъба. Успешното отглеждане на родителите на тези жаби е мощен символ на надежда за вида и подчертава какво може да се постигне, когато природозащитниците работят заедно.“
Андрес Валенсуела Санчес, научен сътрудник на Института по зоология на ZSL, добави: „Тези жаби не само че са жизненоважни за бъдещето на техния вид, но също така ни помагат да разберем по-добре как можем да се борим с хитридните гъбички и да защитим други земноводни по целия свят.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!